Humanitární krize v Jemenu

Jemen – Zuřící válka v Jemenu vyvolává jedinou rekaci humanitárních organizací, prosazují pouze jednu věc: mír.

Válka v Jemenu zuřila více než čtyři roky. Válka zahrnující přímo nebo nepřímo 12 zemí. Stovky tisíc lidí bylo zabito a mnoho dalších vysídleno. Dr. Jeremy Taylor, poradce z Norské rady pro uprchlíky, pomáhá osvětlit drastickou realitu války v Jemenu, informuje Vatikánský rozhlas.

Fotka sedmileté Amal, podvyživené jemenské dívky, která byla zveřejněna v New York Times, vyvolala mnohé otázky o situaci v této zemi. Proč 1,8 milionu dětí v podobné situaci jako Amal stále zůstává nepovšimnuto. Každých deset minut umírá v Jemenu dítě, nikoliv kvůli bombám, ale umírají na nemoci, které jsou běžně léčitelné. Avšak potraviny, léky a další základní potřeby není možné dopravit do země, která je blokována.

„Statistické údaje o Jemenu jsou děsivé,“ říká doktor Taylor. „Je těžké popsat, jak špatná je situace Jemenu – můžeme to opakovat znovu a znovu, ale v této válce existují geopolitické zájmy a bohužel obyvatelé Jemenu jsou zcela ignorováni.“ Dr. Taylor souhlasí s tím, že geopolitické zájmy se podle všeho staly prioritou této války. Žádná ze zúčastněných stran nemá zájem na obnovení míru pro 22 milionů lidí v Jemenu, kteří potřebují humanitární pomoc. Údaje UNICEF uvádějí že padesát procent dětí se narodilo podvyživených.

„Až 14 milionů lidí by mohlo čelit hladomoru,“ konstatuje doktor Taylor. UNICEF uvádí, že osoby narozené jako podvyživené pravděpodobně nikdy nedosáhnou svého plného potenciálu, ani fyzického ani intelektuálního.

Dr. Taylor vysvětluje, že Západ není jen spolupůsobícím v této válce, Západ má dostatečný vliv na strany v konfliktu, aby mohl vyvíjet tlak na ně, aby mohl ukončit válku, nebo alespoň pracovat na zastavení palby a hledat diplomatické řešení. Dále varuje, že nejchudší země na Blízkém východě ničí inflace a nedostatek potravin. A jsou to děti, které nakonec zaplatí tu nejvyšší cenu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

 

mn-  Foto: Wikimedia Commons, ilustrační 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář