„Indiáni“ z lesní ligy obnovili pro setkávání faru na Tachovsku

Michalovy Hory – Liga lesní moudrosti (LLM) otevřela zrekonstruovanou faru v Michalových Horách na Tachovsku. Zbořeninu poblíž Kosího potoka, kde v létě tito „indiáni“ táboří, koupila na splátky od církve a téměř 15 let ji opravovala. Otevření podpořila osobně vnučka Ernesta Thompsona Setona, ilustrátora, spisovatele a zakladatele světového woodcraftu, řekl ČTK Tomáš Sadílek z náčelnictva LLM.

„Fara se stala místem setkání dobrovolníků i místních, získala podporu okolních obcí i spolků. Velké díky patří ministerstvu školství a Místní akční skupině Český Západ,“ uvedl člen náčelnictva LLM Aleš Sedláček. Mohou ji využívat dětské oddíly, rodiny s dětmi a účastníci projektu Škola mimo školu k propojování vzdělávacích aktivit. Dětem nabízí biologický a geologický kurz, truhlárnu a kovárnu.

„Před 15 lety jsme hledali místo pro naši základnu k tradičnímu letnímu táboření. Na internetu jsme objevili v aukci romantickou budovu fary a rozhodli se jí vdechnout nový život,“ uvedl Sedláček. Liga by do obnovy nikdy nešla, kdyby tušila, jak dlouho potrvá.

LLM, která má v ČR přes 1400 členů, je nezávislá samostatná organizace sdružující chlapce i dívky, muže i ženy se zájmem o pobyt v přírodě a táboření po vzoru severoamerických indiánů. Většina činnosti se odehrává v dětských kmenech pod vedením dospělého náčelníka. V LLM jsou děti až senioři od čtyř do 94 let včetně rodin s malými dětmi. „Unikátní je systém celoživotního vzdělávání, které slouží k všestrannému rozvoji každého woodcraftera. Jsou sepsány ve Svitku březové kůry od E.T. Setona,“ uvedla Kateřina Sedláčková z LLM v Michalových Horách, které podle ní mají strategickou polohu a jsou ideálním východiskem pro výlety. „V obci můžete dodnes nalézt pozůstatky původních štol, stejně jako v blízké Plané, kde je otevřeno i Hornické muzeum. Přírodní park Kosí potok je během léta domovem ‚českých indiánů‘, žijících v týpí, ale také řady vzácných rostlin a živočichů, třeba i ledňáčka říčního,“ dodala.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 7. srpna 2019  Foto: Google Maps

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář