Indické úřady zatkly 88letého jezuitského kněze

Indické úřady zatkly osmaosmdesátiletého jezuitského kněze a dlouholetého aktivistu za občanská práva.

Stan Swamy byl 8. října podle organizace Christian Solidarity Worldwide (CSW) vzat do vězení z jezuitského sociálního centra Bagaicha ve městě Ranči.

Kněz získal podporu na své aktivity od Výboru solidarity s pronásledovanými lidmi, která hájí práva vězňů a nabízí jim také právní pomoc. Ve videu zveřejněném několik dní před svým zatčením otec Swamy uvedl, že podal žalobu na Nejvyšší soud jménem 3 000 mladých lidí z lokálního indického kmene.

Katolický kněz, který má ve svém vysokém věku vícero nemocí, byl dne 9. října transportován letadlem do Bombaje, kde byl obviněn podle zákona proti nezákonným aktivitám. Podle Christian Solidarity Worldwide zůstává do 23. října ve vězení Taloja poblíž Bombaje.

Ředitel CSW Mervyn Thomas uvedl: „Máme vážné obavy z toho, jak indické úřady vedly vyšetřování, a z jejich přístupu k aktivistovi za lidská práva, který dlouhodobě bojuje za práva kmenových komunit.“

„V poslední době vidíme znepokojivý trend v Indii, kde jsou potlačovány hlasy volající po spravedlnosti. Vláda se buď jen vymlouvá, nebo je přímo zodpovědná za nezákonné a nepřiměřené zacházení s těmi, kdo hovoří o porušování práv v Indii. Vyzýváme mezinárodní společenství, aby tyto otázky nastolilo na dvoustranných jednáních a naléhalo na Indii, aby obnovila demokratické hodnoty, na nichž byla země založena.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář