Indický stát chce kriminalizovat modlitby za nemocné

Státní zákonodárci v Indii se snaží omezit evangelizaci zákazem „magického uzdravování“, který by mohl postihovat křesťany nabízející modlitby nebo jakékoli „nevědecké“ praktiky k útěše nemocných lidí.

Minulý měsíc představil severovýchodní stát Ásám návrh zákona, který podle křesťanských představitelů nespravedlivě cílí na zvyk jejich komunity modlit se za nemocné. Ačkoli církevní setkání k uzdravování v Indii přitahují lidi ke Kristu, místní křesťané trvají na tom, že modlitba je legitimní, univerzální duchovní praxe a nikoli neetický nástroj ke konverzi, jak tvrdí hinduističtí nacionalisté.

SOUVISEJÍCÍOpen Doors tvrdí, že nucené sňatky křesťanských žen se stávají „znepokojivě běžnými“ po celém světě 

V návrhu zákazu, který 26. února schválilo 126členné zemské shromáždění, se podle magazínu Christianity Today uvádí:

Nikdo se nesmí podílet na uzdravujících praktikách a magické léčitelské propagaci za účelem uzdravení jakýchkoli nemocí, poruch nebo jakýchkoli stavů týkajících se zdraví člověka (vztahujících se k lidskému tělu), ať už přímo nebo nepřímo vyvolávat falešný dojem léčby za účelem uzdravení nemocí, bolesti nebo potíží s lidským zdravím.

Za první přestupek hrozí jeden až tři roky vězení, pokuta 50 000 rupií (asi 15 000 Kč) nebo obojí. Při dalším odsouzení může být uložen trest odnětí svobody až na pět let anebo pokuta ve výši 100 000 rupií (přibližně 26 000 Kč).

Návrh zákona musí být ratifikován indickým prezidentem, aby se stal zákonem. Vedoucí představitelé parlamentu v Ásámu tvrdí, že zákaz uzdravování není zaměřen na žádné konkrétní náboženství, ale jasně vyjádřili svůj cíl omezit evangelizaci a konverze.

„Chceme omezit evangelizaci v Ásámu, takže v tomto směru bude zákaz uzdravování … velmi, velmi důležitým milníkem,“ řekl podle Christianity Today Himanta Biswa Sarma, hlavní ministr Ásámu z vládní hinduistické strany BJP. 

„Uzdravování je velmi, velmi nebezpečné téma a používá se k obrácení kmenových obyvatel,“ řekl Sarma. „Chystáme se [tento zákon] zavést, protože věříme, že náboženský status quo je velmi důležitý. Kdo je muslim, ať zůstane muslimem, kdo je křesťan, ať zůstane křesťanem, kdo je hinduista, ať zůstane hinduistou, aby v našem státě panovala náležitá rovnováha.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 18. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář