Indie povolila charitě Matky Terezy opět čerpat peníze ze zahraničí

Kalkata – Indická vláda opět povolila náboženské kongregaci založené Matkou Terezou přijímat zahraniční finanční prostředky. Indie zablokovala charitativní organizaci příjem peněz před několika týdny s tím, že organizace nesplňuje podmínky místních zákonů. Uvedla to agentura AP s odvoláním na informace od poslance Dereka O’Briena.

Derek O’Brien, poslanec opoziční strany v indickém svazovém státě Bangla Kongres Trinamúl, na twitteru uvedl, že kongregace se vrátila na seznam schválených sdružení poté, co ji byla obnovena licence pro přijímání financí ze zahraničních příspěvků.

SOUVISEJÍCÍ Indická vláda odstřihla řád založený Matkou Terezou od financí ze zahraničí

Indická vláda o Vánocích zamítla žádost charity o obnovení licence, která jí umožňuje přijímat zahraniční finanční prostředky. Tím jí zablokovala cestu k hlavnímu finančnímu zdroji, na kterém závisí při realizaci svých programů na podporu chudých.

Rozhodnutí vlády přišlo v době, kdy hinduistické organizace s vazbami na stranu indického premiéra Naréndry Módího kongregaci obviňují, že se pod rouškou charity snaží obrátit chudé hinduisty na křesťanství. Kongregace to odmítá.

Římskokatolická misionářka albánského původu Matka Tereza, která působila především v Indii, založila řád Misionářky lásky v roce 1950. Pro svou činnost ve prospěch nemocných a chudých nejen v Indii se stala ztělesněním milosrdenství; byla oceněna řadou vyznamenání, včetně Nobelovy ceny za mír, a po své smrti byla v září 2016 prohlášena papežem Františkem za svatou. Její kongregace sdružuje přes 3000 jeptišek, které po celém světě provozují hospice, komunitní kuchyně, školy nebo domovy pro opuštěné děti.

Indie je domovem druhé největší katolické populace v Asii, po Filipínách. Zhruba 18 milionů katolíků však představuje v převážně hinduistické zemi s témě 1,4 miliardou obyvatel jen malou menšinu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Matka Tereza

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář