Irácký parlament prohlásil Vánoce za státní svátek

Bagdád – Od letošního roku bude slavnost Narození Páně v Iráku každoročně státním svátkem, rozhodl jednohlasně irácký parlament.

O vstřícném gestu, které předznamenává březnovou návštěvu papeže Františka, informuje vatikánská agentura Fides. Irácká vláda již od roku 2008 několikrát prohlásila Vánoce za sváteční den, avšak tentokrát se jedná o definitivní vyhlášení státního svátku, které přivítal chaldejský patriarcha, kard. Louis Raphael Sako.

Patriarcha Sako poté, co byl zpraven o jednohlasném postoji bagdádského parlamentu, adresoval děkovné poselství iráckému prezidentovi Barhamovi Salíhovi a předsedovi parlamentu,  Mohammedovi Al-Halbousimu. Právě s těmito politickými představiteli totiž před necelými dvěma měsíci (19.10.) jednal o vyhlášení státního svátku. Prezident Salíh při této příležitosti vyzdvihl roli křesťanů při budoucí obnově země po několikaleté džihádistické okupaci Mosulu a poukázal na úsilí, vyvíjené politickými představiteli, směřující k návratu křesťanských uprchlíků do rodných krajů, počínaje Mosulem a Ninivskou planinou.

“Papež František na pozvání Irácké republiky a místní katolické církve ve dnech 5. až 8. března 2021 vykoná apoštolskou cestu do Iráku. Navštíví Bagdád, oblast Uru, spojenou s Abrahamovou památkou, města Irbíl, Mosul a Karakoš na Ninivské planině”, sdělil tiskový mluvčí Svatého stolce a dodal, že program cesty bude zveřejněn v patřičný čas, jelikož přihlédne k vývoji světové zdravotní krize.

František se tak vrací k apoštolským cestám po patnácti měsících od jejich přerušení. S úmyslem navštívit Irák papež vystoupil již v červnu loňského roku při audienci pro účastníky plenárního zasedání papežského Díla na pomoc východním církvím (Roaco). Tento záměr nabyl konkrétnější podoby při letošní lednové návštěvě iráckého prezidenta Barhama Sáliha ve Vatikánu, kdy obě strany, mimo jiné, položily důraz na zachování historické přítomnosti křesťanů v Iráku, jehož jsou nedílnou součástí, a na nezbytnost vytvořit pro ně prostor při poválečné obnově země.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 23. prosince 2020 Foto: Wikipedie – iracký parlament

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář