Iráčtí křesťané si připomněli výročí islamistické invaze

Irák – Nočním světelným procesím si křesťané v iráckém městě Karemleš připomněli čtvrté výročí invaze teroristických milicí Islámského státu 6. srpna 2014.

Z Ninivské planiny tehdy uprchly desetitisíce křesťanských obyvatel i příslušníků dalších náboženských menšin. Útočiště našli zejména v nedalekém Kurdistánu. Islamisté ztratili kontrolu nad Karemlešem při ofenzivě irácké armády, která loni vedla k osvobození Mosulu a okolí. Do zmíněného městečka se podle agentury Fides od té doby vrátilo asi 300 křesťanských rodin.

Irácký arcibiskup Bashar Warda z Erbilu vyjádřil minulý měsíc na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu obavy ohledně budoucnosti křesťanů. Útoky IS zanechaly křesťany „bez přístřeší, bez útočiště, bez práce, bez klášterů, bez schopnosti účastnit se všech aktivit, které dávají našemu životu důstojnost“.

„Jen málo z nás zůstává, někteří odhadují 200 000 křesťanů nebo méně,“ řekl o celkovém počtu křesťanů v zemi a srovnal jej s 1,5 miliony v roce 2003. Nicméně dodal: „Ačkoli je pravda, že naše počty jsou malé, apoštolů bylo mnohem méně.“ Na závěr mluvil o Kristově lásce a uvedl, že iráčtí křesťané odpuštěním oslovují islámské radikály.

 

Autor: Radio Progas, -mn- Foto: Křesťané obnovují kostel po ISIS v Iraku sceenshot youtube.com 

Kategorie: Církev

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář