Írán: Soudce propustil křesťanský pár z vězení a rozhodl, že shromáždění domácí církve nejsou nezákonná

Íránské úřady minulý týden propustily z vězení dva křesťanské vedoucí poté, co soudce porušil běžnou soudní praxi v zemi a rozhodl, že účast v domácí církvi není nezákonná.

Organizace Article 18 uvedla, že soudce odvolacího soudu v Teheránu 9. května zamítl rozsudek z roku 2020 a konstatoval, že neexistují žádné důkazy o tom, že by dvojice účastí na shromáždění domácí církve porušila íránské zákony o národní bezpečnosti.

SOUVISEJÍCÍ Íránský pastor Nadarkchání propuštěn v rámci amnestie

Čtyřiašedesátiletý Homayoun Zhaveh a jeho manželka, pětačtyřicetiletá Sara Ahmadiová, oba konvertité od islámu, byli ještě téhož dne propuštěni na svobodu. 

Soudce ve svém rozhodnutí konstatoval, že příslušnost k „domácí skupině“ s lidmi stejné víry nebo účast v ní není nezákonná, ale „přirozená“.

„Zprávy důstojníků ministerstva zpravodajských služeb o organizování domácích skupin za účelem propagace křesťanství, členství a účasti v domácích skupinách nejsou považovány za činy proti bezpečnosti země a zákon je neuznal za trestné,“ uvedl soudce.

Rozhodnutí bylo v některých ohledech podobné rozsudku Nejvyššího soudu z 3. listopadu 2021, který uvedl, že devět konvertitů nemůže být obviněno z jednání proti národní bezpečnosti jen proto, že patří k domácí církvi.

Zhaveh byl odsouzen ke dvěma letům odnětí svobody za „členství v organizacích, jejichž cílem je narušit národní bezpečnost“. Rozsudky mu rovněž ukládaly šest měsíců veřejně prospěšných prací a dvouletý zákaz cestování do zahraničí nebo vstupu do jakékoli společenské či politické strany.

Mansúr Bordží, ředitel organizace Article 18, v tiskovém prohlášení uvedl, že původní rozsudek z roku 2020 ukázal, jak zpravodajské instituce v Islámské republice po desetiletí „nerespektovaly soudní procesy a zákony země“.

„Zneužívaly a využívaly nejasné právní předpisy ke kriminalizaci pokojných a ústavně legálních aktivit těchto křesťanů,“ uvedl a dodal, že v Íránu je vzácné najít nezávislé a zásadové soudce, pokud jde o případy týkající se svobody vyznání. „Bohužel se nenajde mnoho soudců, kteří by tak jasně uznali práva nespravedlivě obviněných křesťanů a vyvrátili nespravedlivé rozsudky vynesené nad nimi.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. června 2023 Foto: Article 18

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář