Íránská dívka, jež byla v kómatu po střetu kvůli hidžábu, utrpěla mozkovou smrt

Teherán – Šestnáctiletá íránská dívka, která ležela v kritickém stavu v nemocnici poté, co se v teheránském metru dostala do střetu s příslušníky mravnostní policie kvůli nenasazenému hidžábu, je ve stavu mozkové smrti. S odkazem na íránská státní média to dnes uvedla agentura Reuters. Případ připomíná úmrtí mladé Kurdky Mahsy Amíníové, která před rokem zemřela ve vazbě po zatčení kvůli porušení přísných pravidel oblékání žen na veřejnosti. Její smrt vyvolala v zemi rozsáhlé protesty. Evropský parlament ji minulý týden udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.

Na záběrech zveřejněných agenturou IRNA je vidět, jak mladá dívka Armíta Gerávandová v doprovodu dvou kamarádek na začátku října nastupuje do soupravy metra bez nasazeného hidžábu, později cestující vytahují bezvládné tělo na nástupiště. Rodiče ve videu tvrdí, že jim bylo řečeno, že jejich dcera kvůli nízkému tlaku ztratila rovnováhu a udeřila se do hlavy.

SOUVISEJÍCÍŹenám v Íránu bude za porušení pravidel oblékání hrozit až desetileté vězení

Exilová íránská organizace ochránců lidských práv Hengaw sídlící v Norsku poté zveřejnila snímek, na kterém je vidět Gerávandová, jak leží v bezvědomí v nemocnici. Podle íránských médií je zřejmé, že dívka „navzdory lékařskému úsilí“ je ve stavu mozkové smrti.

Íránské úřady popírají obvinění lidskoprávních organizací, že dívka byla zraněna po střetu s policisty, kteří v teheránském metru prosazovali přísná pravidla oblékání žen na veřejnosti. Zpráva o Gerávandové by podle Reuters mohla oživit celonárodní protesty, které vyvolala loňská smrt Amíníové.

Dvaadvacetiletá Amíníová se po své smrti stala symbolem odporu proti íránskému režimu. Její smrt vyvolala rozsáhlé protesty po celé zemi, nejprve za práva žen a poté proti celému vedení blízkovýchodní teokratické země. Policie Amíníovou zadržela podle médií kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb – šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musejí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti. Podle policie žena utrpěla ve vazbě infarkt, podle kritiků a její rodiny však zemřela na následky policejní brutality.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. října 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář