Íránská vláda podněcuje nenávist vůči křesťanům. Cílem jsou hlavně evangelikálové

Podle Americké komise pro mezinárodní náboženskou svobodu íránská vláda aktivně podněcuje ve společnosti nenávist proti křesťanství tím, že využívá íránská média k šíření náboženské propagandy.

V nové zprávě se podle listu The Christian Post uvádí, že íránská vláda využívá oficiální média, média napojená na vládu a sociální sítě k šíření „nepravd a mylných představ“ o náboženských menšinách, aby obrátila veřejné mínění proti těmto komunitám. 

Dokument s názvem Náboženská propaganda v Íránu připisuje tuto snahu v systematické kampani, jejímž cílem je odepřít náboženskou svobodu skupinám, které se neshodují s jediným vládním výkladem šíitského islám.

SOUVISEJÍCÍ„Jako křesťané musíme očekávat pronásledování.“ Rozhovor o situaci v Íránu

Vláda například označuje některé křesťany za příslušníky „evangelikální sionistické sekty“ a používá tento termín z důvodu národní bezpečnosti, aby se zaměřila na křesťanské konvertity. 

Na tuto frázi se odvolává rozsudek íránského Nejvyššího soudu z 3. listopadu 2021, který prohlásil, že propagace křesťanství a zakládání domácích sborů nejsou zločinem a nepředstavují zločiny proti národní bezpečnosti.

Soud ve svém stanovisku použil výraz „evangelikální sionistická sekta“ pro křesťanské konvertity, jejichž případem se zabýval. 

„Tato dezinformační kampaň omezuje svobodu náboženského vyznání nebo přesvědčení náboženských menšin v Íránu,“ uvedla pro The Christian Post komisařka USCIRF Sharon Kleinbaumová.

Podle USCIRF je íránská státní propaganda namířená proti křesťanským konvertitům často maskována jako antisionismus a křesťanští konvertité jsou pravidelně označováni za členy „sionistické“ sítě. 

Podle úředníků se zmínka o sionismu v této souvislosti netýká konkrétních obvinění z vazeb mezi křesťanskými konvertity v Íránu a státem Izrael, ale spíše „mezinárodního spiknutí, v jehož rámci evangelikální křesťané po celém světě prosazují politické názory, které slouží sionistické ideologii“.

Zpráva rovněž uvádí to, co USCIRF nazývá „íránskou dezinformační kampaní proti křesťanským konvertitům“, která se podle úředníků snaží odlišit křesťanské konvertity od Arménů a Asyřanů jako uznaných náboženských menšin. 

Podle zveřejněné zprávy islámská vládní moc obvinila íránské evangelikální křesťany, že sledují politický program, jehož cílem je podkopat íránskou vládu.

Organizace Open Doors, která monitoruje porušování náboženské svobody ve více než 60 zemích světa, zařadila Írán na deváté místo v žebříčku nejhorších zemí, pokud jde o pronásledování křesťanů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 6. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář