Íránské síly vypálily na Izrael 20 raket

JERUZALÉM – V noci na čtvrtek 10. května se na severu Izraele rozezněly sirény. Z íránských pozic v oblasti Kuneitra bylo na Izrael vypáleno 20 raket. Podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn.

IDF okamžitě provedla odvetný úder na vojenskou základnu blízko města Baath v oblasti Kuneitra, kde jsou rozmístěny jednotky syrského režimu. Už ve středu varoval velitel generálního štábu IDF Gadi Eizenkot, že k útoku z íránských pozic může dojít kdykoli a naléhal na představitele severoizraelských měst, aby byli ve stavu vysoké pohotovosti.

Během dne pak situace vypadala klidněji, v obcích probíhal až na připravené kryty běžný život a fungovaly i školy. Během tohoto týdne byla n sever přemístěna rovněž část zařízení protiraketového systému Železná kupole. V odpovědi na íránský útok IDF nad ránem zasáhla padesátku různých vojenských cílů v Sýrii.

Izraelská armáda ve čtvrtek ráno oznámila, že noční zásahy na cíle íránských Revolučních gard posunuly íránské vojenské možnoszti v Sýrii o “mnoho měsíců zpátky”. Co se týká dvacítky íránských raket vypálených na izraelské území, část z nich zachytila protiraketová obrana, zbytelk spadl v Sýrii. Jednalo se o rakety typu Grad a Fajr 5.

Podle izraelských médií byla noc na čtvrtek největším konfliktem mezi íránskou a izraelskou aarmádou na území Sýrie od roku 1973 a tzv. Jomkipurské války. IDF kromě “limitovaných škod” na několika svých vojenských základnách nezaznamenala žádné ztráty.

 

Zdroj: ztis.cz Foto: Wikimedia Commons

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář