Íránský soud zprostil obžaloby devět křesťanských konvertitů

Íránský odvolací soud zprostil obžaloby devět křesťanských konvertitů, kteří si odpykávali pětileté tresty odnětí svobody na základě obvinění z „jednání proti národní bezpečnosti“ za účast na bohoslužbách v podzemní církví. Organizace Open Doors toto rozhodnutí označila za „přelomové“.

Lidskoprávní organizace Article 18 uvádí, že teheránský odvolací soud v pondělí vydal rozhodnutí po nařízení Nejvyššího soudu islámské republiky z loňského listopadu, aby soudy nižší instance přezkoumaly tyto rozsudky.

SOUVISEJÍCÍOsm křesťanských konvertitů z Íránu musí navštěvovat „převýchovné kurzy“ 

Kromě „jednání proti národní bezpečnosti“ bylo devět konvertitů obviněno z „propagace sionistického křesťanství“. Mezi obviněnými jsou Abdolreza Ali-Hagnedžád, Šahrúz Eslamdoust, Behnam Akhlagi, Babak Hosseinzadech, Mehdi Khatibi, Khalil Dehganpour, Hossein Kadivar, Kamal Námanian a Mohammad Vafadar.

Soudci Sejed Ali Asghar Kamali a Akbar Johari nenašli „dostatečné důkazy“ proto, že by obvinění jednali proti národní bezpečnosti, a tvrdili, že křesťané se učí žít v „poslušnosti, podřízenosti vůči úřadům“.

Ředitel organizace Mansour Boriji podle Article 18 uvedl, že rozhodnutí soudu bylo velmi odlišné od těch, které dosud viděl. V prohlášení konstatoval, že „soudci zašli značně daleko, aby vysvětlili svůj verdikt, a uvedli devět různých důvodů založených na ústavě, soudních zásadách, právních ustanoveních a islámské tradici“.

„Tito soudci nyní zjistili, že původní rozsudek, který způsobil, že někteří z těchto křesťanů strávili více než dva a půl roku svého života ve vězení, byl právně neospravedlnitelný,“ řekl Borji. „Nejméně tucet dalších křesťanů je stále ve vězení nebo nuceném domácím vězení za podobná obvinění.“

Organizace Open Doors, která monitoruje pronásledování ve více než 60 zemích, označila rozsudek za „přelomový“ pro íránské křesťany. Open Doors řadí Írán jako devátou nejhorší zemi na světě, pokud jde o pronásledování křesťanů, a léta varuje před represí režimu proti muslimským konvertitům ke křesťanství a pronásledování podzemní církve.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 7. března 2022 Foto: Open Doors – íránský pastor

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář