Iránští evangelikální křesťané se sjednocují, aby společně pomáhali šířit evangelium 

Minulý týden se v Teheránu sešly tisíce lidí, aby si připomněly 45. výročí islámské revoluce, která v Íránu zavedla moderní teokracii. V říjnu loňského roku se v Londýně sešlo 130 íránských křesťanů, aby poklekli před Bohem, modlili se a oslavili tiché rozhodnutí o založení evangelikální aliance.

Čas ukáže, které shromáždění mělo větší důsledky.

V roce 1979 hlasovalo 98 procent íránských občanů pro schválení ústavy zavádějící islámskou vládu. Po čtyřech desetiletích vlády náboženského autoritářství v zemi ukázal internetový průzkum, že by pro ni znovu hlasovalo pouze 16 procent obyvatel.

SOUVISEJÍCÍ„Během jednoho telefonátu uvěří třicet muslimů! To je Írán dnes“

Magazín Christianity Today navíc informuje, že podle dřívějšího průzkumu se pouze třetina íránských obyvatel hlásí k šíitským muslimům. Více než polovina se označila za ateisty, agnostiky, bez vyznání, s nejasnými duchovními názory nebo vyznávající starobylý zoroastrismus.

Těch, kteří odpověděli „křesťan“, byl téměř milion.

Další tisíce křesťanů uprchly před pronásledováním a uchýlily se do rozsáhlé íránské diaspory na Západě. Někteří z nich tam založili evangelizační organizace, jiní vysílají satelitní televizní programy, zapojují se do učednických aktivit na dálku nebo předsedají síti podzemních domácích církví.

Všechny tyto služby však vzájemně nespolupracovaly – až doposud. 

CT dále uvádí, že na londýnském setkání členové více než 40 diasporních církví a organizací téměř jednomyslně odhlasovali partnerství v rámci evangelikální aliance. Dalšími hlasy byl zvolen sedmičlenný řídící výbor, který bude reprezentovat celek a bude mít za úkol rok studovat a doporučovat osvědčené postupy, zatímco dalších 60 vedoucích bude sledovat jednání online.

K této dohodě se pracovalo již několik let. Předchozí setkání, pojmenované Fórum iránských vedoucích (ILF), se konalo v letech 2015 a 2018, dokud pandemie covidu nenarušila tříleté úsilí. Ačkoli se o jednotě v zásadě diskutovalo již dříve uprostřed věřících různých teologických perspektiv, rok 2023 představoval první praktický krok k jejímu formálnímu ustavení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. února 2024 Foto: Pars Theological Center – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář