Irové rozhodnou zítra o osudu osmého ústavního dodatku 

Dublin – V pátek 25. května rozhodnou Irové v referendu o osudu osmého dodatku irské ústavy. Ten chrání právo na život jak matky, tak nenarozeného dítěte. Hlasovat NE znamená zachování stávajícího právního stavu, hlasovat ANO znamená jeho zrušení.

Co přecházelo pokusu zrušit 8. dodatek irské ústavy?

V roce 1992 rozhodl irský ústavní soud v tzv. Případu X, že potrat je možný v případě skutečného a velkého ohrožení života ženy včetně rizika sebevraždy. V témže roce byl referendem zamítnut 12. ústavní dodatek, který měl povolit potrat v případě skutečného a velkého ohrožení života matky, ale ne v případě vágně definovaného rizika sebevraždy. Zároveň byl však schválen 13. a 14. ústavní dodatek, podle nichž je možné vycestovat mimo Irsko za účelem provedení potratu a získat nebo poskytnout informace o potratu.

V roce 2002 Irové v referendu velmi těsně odmítli 25. ústavní dodatek, který měl sice zrušit rozhodnutí ústavního soudu z roku 1992 povolujícího potraty pod záminkou sebevraždy, ale za cenu zbavení ústavní ochrany počatého dítěte do okamžiku uhnízdění v děloze matky (cca 5. dne po početí).

Evropský soud pro lidská práva rozhodl v roce 2010 v případu A, B & C vs. Irsko, že Irsko porušuje Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod, protože doposud zákonem nepovolilo potraty v případě ohrožení života ženy.

Od roku 2014 pak v Irsku platí zákon, který definuje případy a procesy, za jakých je možné provést potrat při ohrožení života ženy v souladu s rozhodnutím ústavního soudu z roku 1992. Z důvodu tlaku neziskových a mezinárodních organizací pak irští politici slíbili referendum o zrušení 8. dodatku irské ústavy. V případě, že bude referendem ústavní dodatek zrušen, může být zavedena potratová legislativa bez jakéhokoliv ústavního omezení.

 Populární skupina U2 podpořila legalizaci potratů v Irsku, což přineslo zděšení mnoha křesťanských fanoušků, kteří tvrdí, že už nebudou skupinu poslouchat.

Někteří fanoušci U2 tweet slaví, mnoho dalších ale vyjádřilo své rozčarování. „Z Bona jsem tak zklamaný, pořád budu poslouchat jeho hudbu, ale je mi smutno, že i když podporuje zranitelné, otáčí se teď zády k těm vzácným duším, které nemají žádný hlas,“ uvedl pastor Daniel Darling, viceprezident pro komunikaci v komisi pro etiku a náboženskou svobodu. „Zvažme, co se děje v Irsku: celá země hlasuje o právu ochotně poslat své nejzranitelnější do předčasného hrobu,“ dodal.

Webový gigant Google zamítl jakoukoli předvolební reklamu před referendem o legalizaci potratu. Po čtvrtečním bezprecedentním rozhodnutí Google oznámil, že nebude zveřejňovat inzerci, týkající se volební kampaně, ať již bude pocházet z jakékoli části světa, včetně samého Irska, informuje italský deník Avvenire.

Sdružení na obranu života toto opatření považují za formu cenzury. Nepřihlíží totiž k platnému irskému zákonu, který zakazuje užití vnějšího financování při volební kampani, avšak přirozeně umožňuje využít fondy od národních donátorů. O pouhý den předtím oznámila sociální síť Facebook, že zablokuje každou formu zahraniční volební reklamy, aby zabránila vměšování politických složek, které by mohly voliče ovlivňovat v posledních dnech před ožehavým rozhodováním.

 

Zdroj: Hnutí pro život Christian Today, Vatikánský rozhlas  Foto: Protect the 8th

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář