Křesťan dnes

Islamolog páter Samir Khalil vysvětluje pozadí exodu křesťanských rodin ze Sinajského poloostrova

 

V Egyptě pokračuje exodus křesťanských rodin ze Sinajského poloostrova poté, co v průběhu uplynulých tří týdnů džihádisté ​​z Islámského státu zavraždili sedm Koptů. Pozadí těchto tragických událostí vysvětlil pro Vatikánský rozhlas páter Samir Khalil Samir, islamolog z Papežského východního institutu v Římě:

„V průběhu uplynulých měsíců bezdůvodně vzrostl počet útoků fanatických skupin proti křesťanům. Tito džihádisté ​​chtějí vyčistit celý Sinajský poloostrov, aby z něj udělali nově získané území. Jelikož ztrácejí území v Sýrii a v Iráku, snaží se o únik na Sinaj, aby tak mohli pokračovat v boji. Tam je malá koncentrace egyptských křesťanů, jde tedy o příležitost zabít dvě mouchy jednou ranou: obsadit celý Sinaj a bojovat proti křesťanům. Křesťan má plné právo žít společně s muslimy, avšak nemá stejná práva jako oni, spadá pod islámský systém a musí platit poplatky. Nicméně džihádisté ​​jdou ještě dále a považují křesťany za nepřátele.“

Na otázku, zda egyptská vláda udělala něco pro ochranu koptských křesťanů na Sinajském poloostrově páter Samir odpověděl:

„Egyptská vláda neměla v plánu udělat [pro křesťany] něco zvláštního, protože s teroristy na Sinaji má už problémy, když se snaží ochránit své vojáky, o které neustále přichází. Jedna pozitivní věc je však ta, že exulanty přijali ve městě Ismailia, na jihu Suezského průplavu, a to nejen evangeličtí křesťané, ale také muslimové a vláda se jim snaží pomoci. Bohužel, přišli však o všechno co za léta vybudovali. „

V egyptské Káhiře se nedávno uskutečnila konference na téma «Svoboda a občanství», kterou pořádala Univerzita Al Azhar. Velký imám Al Tayyib odsoudil tuto novou spirálu násilí proti křesťanům na Sinaji. Mají tato slova nějakou váhu? Islamolog z Papežského východního institutu v Římě odpovídá:

„Jsou to slova, která musí říct a myslím si, že jsou upřímná. To však neznamená, že to něco v tomto regionu mění nebo v budoucnu změní. Velký imám uspořádal tento kongres o «Svobodě a občanství», přičemž pozval i křesťany. Obzvláště byli přítomni patriarchové Blízkého východu. Jasně se zde ukázal velmi důležitý princip: nedělat mezi občany rozdíly na základě náboženství. Buď jsme všichni občany, nebo tento stát neexistuje. Toto je velký krok vpřed s tou podmínkou, že se to bere vážně a respektuje do puntíku. A to je to, o co žádáme i my. «Občan» znamená také uznání univerzální charty lidských práv, kde neexistuje rozdíl na základě náboženství nebo podle pohlaví či podle jiného kritéria.

V současnosti toto rozlišování existuje, například v případě dědictví. V muslimském systému, který funguje v Egyptě, žena dostane polovinu dědictví oproti tomu, co dostanou muži, její bratři. Stejně i v otázce rozvodu: muž má vždy právo poslat manželku pryč pouze na základě jednoduchého rozhodnutí. Prezident před dvěma týdny oficiálně požádal, aby se tato norma zrušila. Bohužel, Al Azhar odmítl a argumentoval, že, tato norma existovala ještě za časů proroka ‚, a proto ji nemůže zrušit. „-

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas
Foto: Wikimedia

Exit mobile version