Islámské skupiny v Nigérii kopírují letniční styl uctívání, aby muslimové přestali chodit do kostelů a konvertovali

Lagos – Pokud je nedokážeš porazit, tak je alespoň kopíruj. Zdá se, že to je nový bojový pokřik muslimských skupin v Nigérii, aby zastavili úpadek množství svých členů kvůli úspěchu evangelikálních lídrů. Křesťanské církve rostou dokonce i z muslimů.

Rostoucí počet těchto muslimských skupin nyní kopíruje letniční formy bohoslužeb, aby zabránily muslimům navštěvovat křesťanské bohoslužby v neděli ráno a pokusili se o získání konvertitů zpět, uvedla agentura AFP.

Nigérie měla více muslimů než křesťanů. Podle výzkumného centra Pew Research Center v roce 1953 byla země ze 45,3 procenta muslimská a měla pouze 21,4 procent křesťanů, přičemž 33,3 procenta patřilo k jiným náboženstvím. Ale v roce 2010 měla Nigérie podle údajů Pew Research 80,5 milionu křesťanů a 75,7 milionů muslimů. Nigérie má v současnosti největší křesťanskou populaci v Africe, která zahrnuje téměř 60 milionů protestantů, přibližně 20 milionů katolíků a více než 750 000 dalších křesťanů.

Pew informuje, že nárůst křesťanských denominaci v Nigérii nastal od sedmdesátých let 20. století, přičemž největší nárůst zaznamenaly letniční církve. Entuziastické bohoslužby v církvích se považují za jeden z hlavních důvodů velkého úspěchu letničního křesťanství v Nigérii.

Aby se tento trend vyrovnal, některé islámské skupiny v jihozápadní části Nigérie zavedly „nové modlitební setkání a další náboženské úkony, které se blíží k formám, které se obvykle výlučně spojují s letničního křesťanstvím,“ řekl Ebenezer Obadare, profesor sociologie na univerzitě v Kansasu pro agenturu AFP.

Tyto islámské skupiny mají v neděli ráno i svoje „charismatické“ setkání, kromě svých tradičních pátečních modliteb. Obadare uvedl, že mají zabránit muslimům navštěvovat křesťanské bohoslužby v neděli ráno. V hlavním městě Lagos imám dokonce napodobuje při kázání styl nigerijských evangelikálních pastorů. Jak chodí sem a tam v uličkách před tisíci věřícími, muži a ženy pozvedají své ruce k obloze – stejně jako to dělají letniční.

 

Překlad: Michal Nosál Zdroj: Christian Today  Foto: Wikipedie, letniční společenství, ilustrační 

 

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář