Island chce jako první země na světě zakázat obřízku

REJKJAVÍK – Ostrovní evropský stát se zanedbatelnou židovskou i muslimskou menšinou se chystá schválit zákon zakazující chlapeckou obřízku. Pokud by kdokoli nechal z rituálních důvodů obřezat své dítě, jeho čin by podléhal trestu až šest let odnětí svobody; až od dosažení věku patnácti let se mohou o obřízce jako znamení náboženské příslušnosti rozhodnout dospívající sami.

Půlmilionový Island nemá ani vlastního rabína, kauzu však berou do svých rukou vrchní rabín Dánska Jariv Melchior a jeho bratr, rabín v norském Oslu Joav Melchior. Ti tvrdí, že zákaz obřízky na Islandu by měl sice aktuální vliv na minimální počet lidí, mohl by však v evropském prostředí vytvořit nebezpečný precedens. Vybízejí židovskou komunitu, aby prostřednictvím diplomatických zastupitelstev vyvíjeli tlak na Island a zajistily, aby se z tohoto zákona v případě jeho schválení nestal nebezpečný precedens. Island by byl podle nich první zemí, která by chlapeckou obřízku zákonem zcela zakázala.

Reklama

 

Návrh nového zákona proti obřízce podává v islandském parlamentu pět politických stran společně, podporovatele si našel mezi vládními stranami i opozicí. Iniciativa k zákonu vzešla poté, co dánští lékaři nedoporučili obřízku jako praktiku pro chlapce do věku 18 let. Zákaz ženské obřízky platí na Islandu od roku 2005 a obhájci nové legislativy, která má zákaz rozšířit i na chlapeckou obřízku, prohlašují, že práva dítěte mají mít přednost před právem rodičů rozhodovat o podobných záležitostech za ně. Od patnácti let se pak islandští mladíci mohou rozhodnout pro obřízku sami.

Také Konference evropských rabínů se k islandskému návrhu zákona vyjádřila. „Obřízka je klíčovou součástí židovského života a žádná státní moc na světě nemůže Židům zabránit, aby toto přikázání plnili,“ uvedla organizace.

 

Zdroj: ztis.cz   Foto:  © CC_Eliel Joseph Schlafer / Wikimedia Commons

Kategorie: Politika

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář