Istanbulský soud se ke změně statusu Hagie Sofie vyjádří později

Istanbul – Turecký soud ve čtvrtek začal projednávat případ, v němž jde o změnu statusu istanbulského chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia). Prezident Recep Tayyip Erdogan loni navrhl, aby se z památky pocházející ze 6. století stala mešita. Nyní slouží jako muzeum. Konečné rozhodnutí má soud zveřejnit za 15 dní, informovala agentura Reuters. Podle agentury AP prokurátor doporučuje žádost o změnu zamítnout.

Hagia Sofia je jedna z nejznámějších staveb na světě a je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Do pádu Konstantinopole v roce 1453 byla byzantským chrámem. Pak byla přebudována na mešitu, jíž zůstala až do 20. století. Od roku 1935 slouží na popud sekulárního zakladatele moderního tureckého státu Mustafa Kemala Atatürka jako muzeum. Památka přiláká každoročně miliony turistů.

Jak napsala agentura Reuters, soud přezkoumává, zda byla přeměna, která pak vedla v roce 1935 ke zřízení muzea, legální.

AP uvedla, že právník žadatelů o změnu argumentuje tím, že Hagia Sofia byla osobním majetkem dobyvatele Konstantinopole osmanského sultána Mehmeda II. a že rozhodnutí ministerské rady z roku 1934 o přeměně na muzeum má být anulováno. Prokurátor naopak tvrdí, že rozhodnutí z roku 1934 je legální. Doporučil, aby soud žádost o změnu zamítl. Podle něj má o tom, zda se stavbě vrátí její status islámské památky, rozhodnout vláda.

Erdoganův návrh vyvolal pozornost i v cizině. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se ve středu vyslovil pro zachování statusu muzea. Mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Hami Aksoy k tomu dnes řekl, že je Ankara tímto vyjádřením šokována. „Hagia Sofia je na našem území a je majetkem Turecka jako všechny naše kulturní památky a jakákoli záležitost, která se Hagia Sofii týká, je naší vnitřní věcí“, uvedl mluvčí.

Nejvyšší představitel řecké pravoslavné církve konstantinopolský patriarcha Bartoloměj k záměru Turecka řekl, že změna chrámu na mešitu bude zklamáním pro křesťany a postaví proti sobě Západ a Východ.

O obnovení statusu mešity usilují turečtí muslimové už několik let a Erdogan coby věřící se za jejich požadavek před loňskými místními volbami postavil. Podle těchto kruhů Hagia Sofia bude jako mešita lepším symbolem Turecka jako země, kde většina lidí vyznává islám. Podle průzkumů takovou změnu podporuje většina Turků.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 3. července 2020  Foto: Wikimedia Commons – Hagia Sofia

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář