Italská galerie Uffizi otevřela stálou expozici ruských ikon

Florencie – Italská galerie Uffizi, která je ve světě známá svou sbírkou italského renesančního a barokního umění, otevřela novou stálou expozici ruských ikon. Podle muzea je tato sbírka ruských náboženských obrazů nejstarší mimo území Ruska a Běloruska, informoval místní tisk. Jádro sbírky tvoří obrazy, které do Florencie přivezl toskánský velkovévoda a pozdější římský císař František Štěpán Lotrinský, manžel české a uherské královny Marie Terezie.

Galerie Uffizi má ve sbírce 78 ruských ikon, které většinou pochází z 15. až 17. století. Ruské náboženské obrazy začali sbírat již vládci Florencie z rodu Medicejských. Největší počet ikon ale do Florencie přivezl František Štěpán Lotrinský, který se stal v roce 1737 toskánským velkovévodou. Obrazy pochází z dílen v Moskvě a ve středním Rusku.

„Florentská sbírka je ve srovnání s ostatními výjimečná tím, že ji tvoří převážně exempláře malé a střední velikosti určené pro vystavení v soukromých prostorách nebo pro cestovní účely,“ uvedl ředitel florentské galerie Eike Schmidt. Podle kurátorky Daniely Parientiové výstava poukazuje na rozsáhlý sběratelský záběr Medicejských a dalších rodů, které vládly Florencii.

Ruské ikony byly několik desítek let vystaveny v hlavním sídle galerie Uffizi, v roce 1796 ale byly přesunuty do soukromé rezidence. Novou expozici tvoří čtyři místnosti v paláci Pitti, který sloužil jako rezidence toskánských velkovévodů. Palác hostí řadu dalších muzejních expozicí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Italská galerie Uffizi

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář