Italská řeholnice se přiřadila ke „Spravedlivým mezi národy“

Florencie – Sestra Benedetta Pompignoli ukryla během poslední světové války ve florentském kláštěře Svaté rodiny několik židů, mezi nimi také dvě ženy, matku a dceru, čímž je zachránila před deportací“, píše list italských biskupů.

Teprve nyní odvážné gesto italské řeholnice (1876-1968), která zemřela před padesáti lety, aniž by se o něm komukoli zmínila, došlo veřejného uznání. V pondělí 26. listopadu předala zástupkyně izraelského velvyslance v Itálii příbuzným sestry Benedetty medaili „Spravedlivý mezi národy“, kterou izraelský památník obětí šoa, Jad Vašem, vyznamenává hrdinství lidí nežidovského původu.

O udělení titulu se zasloužila dcera jedné ze zachráněných žen (Sara Cividalli), která ve florentských historických análech dohledala svědectví židů, ukrývaných ve městě za druhé světové války. Jde o zápis datovaný 21. zářím 1944, ve kterém její matka popisuje, kdo se zasloužil o její záchranu před deportací. Kromě jedné italské učitelky a kolegyně z práce to byla právě sestra Benedetta, představená konventu Svaté rodiny.

„Přijala nás do kláštera nejprve na několik dní v listopadu 1943 až do našeho útěku, když jsme se dozvěděly o razii v blízkém karmelitánském klášteře. Podruhé jsme se do kláštera uchýlily od března do července roku 1944, navzdory tomu, že nad klášteřem viselo podezření. Řeholnice totiž hostily ještě další dvě rodiny italských židů a jednu rodinu židovských osob bez státní příslušnosti. Matka Benedetta se svými spolusestrami ošetřovala mou matku během její vážné nemoci a zachovala se velice odvážně při prohlídkách a výsleších“, potvrzuje židovská žena, ukrývaná v katolickém klášteře.

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas   Foto: Wikimedia Commons 

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář