Italský statistický úřad: Loňského března zemřelo na dýchací potíže více lidí než letos v březnu

Itálie – „Na území Itálie zemřelo loni v březnu na dýchací potíže 12 352 lidí, přibližně o tři tisíce více, totiž 15 189 a předloni to bylo dokonce 16 220,“ říká ředitel Italského statistického úřadu (ISTAT), Gian Carlo Blangiardo, v rozhovoru pro italský deník Avvenire.

„Tvrdíme-li, že během prvních 21 dnů března se na severu Itálie zdvojnásobila úmrtnost ve srovnání s lety 2015-2019, není to dojem, nýbrž faktický údaj. Když tvrdíme, že v Bergamu je úmrtnost čtyřnásobně vyšší a přechází od průměru 91 úmrtí v letech 2015-2019 k roku 2020, referujeme o realitě.

Stejně tak, když mluvíme o alarmující situaci v regionu Brescia anebo nárůstu úmrtí  mezi lidmi od 74 let věku výše.“

Na otázku, jak je tomu s úmrtími na dýchací potíže v rámci celé Itálie, však předseda Italského statistického úřadu odpověděl zcela jednoznačně: „V březnu 2019 zemřelo na dýchací potíže 15 189 lidí, v roce 2018 to bylo 16 220, což je víc než počet úmrtí v důsledku koronavirového onemocnění Covid, kterých bylo letos v březnu 12 352.“

Koronavirová pandemie ovlivní celý pašijový týden

Koronavirová pandemie ovlivní celý pašijový týden a vůbec Velikonoce, které jsou nejvýznamnějšími křesťanskými svátky. Zatímco jindy jsou příležitostí k setkávání lidí v kostelích i rodinách, letos úřady v mnoha zemích naopak od tradičních zvyklostí odrazují nebo je přímo zakazují.

Tradiční ceremonie konané během celého pašijového týdne doznají zásadních změn. Některé budou zrušeny nebo přesunuty, každopádně se však budou všechny konat s vyloučením veřejnosti. Například velkopáteční křížová cesta, tradičně jeden z vrcholů pašijových a velikonočních dní v Římě, se místo u Kolosea uskuteční na schodišti Svatopetrského dómu.

Samotný Vatikán dosud hlásí sedm případů nákazy nemoci covid-19 mezi svými obyvateli nebo zaměstnanci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: Vatikánský rozhlas ČTK  Datum_ 6. dubna 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář