Italští biskupové kritizovali vládu za to, že nepovolila mše

Řím – Italská biskupská konference kritizovala vládu za to, že zákaz sloužit mše má platit i po 4. květnu, kdy se začnou postupně uvolňovat omezení zavedená kvůli koronaviru. Podle prohlášení biskupů jde o zásah do svobody náboženského vyznání.

Biskupové v prohlášení napsali, že „nemohou přijmout omezování svobod vyznání“. Vláda podle nich po týdnech vyjednávání nezahrnula do plánu druhé fáze uvolňování povolení „sloužit mše za přítomnosti věřících“.

Dokument připomíná vládě a poradním vědeckým orgánům, že „jejich odpovědností“ je vydávat přesné sanitární údaje, zatímco odpovědností církve je „organizovat život křesťanské komunity v souladu s opatřeními, avšak při zachování naprosté autonomie“.

Při několika kontaktech s vládou podle biskupů církevní představitelé žádali o možnost obnovit církevní aktivity. Biskupská konference v polovině dubna vládě předložila návrhy, podle nichž se měly církevní obřady po 3. květnu obnovit a které předpokládaly dodržení odstupu mezi věřícími.

Vláda v reakci na prohlášení biskupů oznámila, že v příštích dnech vypracuje protokol, který umožní přítomnost věřících při liturgických úkonech za podmínek maximální bezpečnosti.

V neděli premiér Giuseppe Conte potvrdil, že od 4. května se budou postupně uvolňovat některá omezení, začne fungovat průmyslová výroba a rozšíří se svoboda pohybu. V půlce května se mají otevřít obchody, knihovny nebo muzea, začátkem června pak restaurace či kadeřnictví. Školy ale začnou znovu vyučovat až v září.

Květnové uvolnění zahrnuje pohřby, které se dosud musely konat jen v přítomnosti nejbližší rodiny s jednoduchým obřadem. Od 4. května bude povolena účast do 15 lidí s tím, že by se obřad měl konat venku a za dodržení odstupů mezi lidmi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 28. dubna 2020  Foto: Wikimedia Commons – kostel ve Veroně

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář