Italští protestanti a katolíci ve společném prohlášení vystoupili proti antiimigračnímu hnutí

Italští katolíci spolu s protestanty podepsali prohlášení, ve kterém apelují na ducha lidskosti a solidarity v souvislosti s migrační krizí.

Přes Středozemní moře přišly do Itálie desítky tisíc migrantů a italská vláda zvyšuje tlak na záchranné mise, které podle ní nebezpečné výpravy podporují. Na popud italského ministra vnitra Mattea Salviniho úřady zavřely druhé největší přijímací středisko poblíž Říma a zrušily také dvouleté humanitární povolení k pobytu.

Podle internetového deníku The Local je Italská uprchlická rada „vážně znepokojena“ novou legislativou, která „postaví tisíce lidí mimo zákon a jen málokdo z nich může být repatriován“.

Ministr Salvini čelí soudu kvůli tomu, že minulý rok odmítl nechat vystoupit 150 migrantů ze záchranné lodi zakotvené na Sicílii. V srpnu byl podroben vyšetřování pro údajné zneužití moci a držení lidí proti jejich vůli. Migrantům bylo nakonec dovoleno se vylodit, Salvini ale od té doby zpřísňuje opatření a odmítá v italských přístavech přijímat jakékoliv záchranné lodě. Zástupci Federace italských protestantských církví, Italské biskupské konference, Valdenské rady a Komunity SantEgidio během Týdne modliteb za křesťanskou jednotu podepsali společné prohlášení s názvem „Zachovejme si lidskost“.

„Je načase změnit náš jazyk i chování: chránit ty, kteří jsou v nebezpečí, rozšířit humanitární koridory a otevřít nové právní cesty pro vstup,“ uvedli signatáři ve společném prohlášení. „Litujeme a jsme zděšení povrchní a opakující se rétorikou, která je nyní už měsíce využívána ve vztahu k tématu světové migrace, a která ztrácí ze zřetele fakt, že za migračním přílivem, vyloděními a statistikami, jsou muži, ženy a děti, kterým jsou upírána jejich základní lidská práva: v zemích, ze kterých utíkají i přes které prchají, jako například v Libyi, kde v zadržovacích táborech bojují o přežití. Ukazovat na ně prstem jako na ty, kteří by mohli ohrozit náš blahobyt, označit je za potenciální zločince nebo příživníky našeho přijímacího systému znamená zradit příběhy imigrantů – včetně těch italských – kteří naopak přispěli ekonomickému, sociálnímu a kulturnímu růstu v tolika zemích,“ napsali zástupci křesťanů.

Signatáři vyzvali evropské země, aby rozšířily „humanitární koridory“ poprvé otevřené v Itálii na počátku roku 2016. Apelovali také na zvýšení ochrany migrantů před obchodem s lidmi a jiným zneužíváním.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Kristýna Gillíková  Zdroj: Christian Today  Foto: Qikimedia Commons, Matteo Salvini

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář