Italští rabíni kritizovali papeže za jeho setkání s Izraelci a Palestinci

Řím/Vatikán – Rada italských rabínů dnes ostře kritizovala papeže Františka za jeho středeční setkání s Izraelci a Palestinci ve Vatikánu a následné prohlášení, ve kterém hlava katolické církve označila současný konflikt mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás za terorismus. Podle rabínů dal papež na stejnou úroveň napadené a útočníky a nezaznělo od něj jasné odsouzení útoku radikálního hnutí Hamás na Izrael ze 7. října, píše agentura Reuters.

Papež se ve středu setkal odděleně se skupinou osob z Izraele, které mají své blízké mezi lidmi unesenými hnutím Hamás 7. října, a se skupinou Palestinců, jejichž blízcí jsou ve vězeni v Izraeli. Podle prohlášení rady Sdružení italských rabínů (ARI) tak papež „postavil na roveň nevinné, zavlečené daleko od svých rodin, s lidmi, kteří jsou často vězněni za velmi vážné teroristické činy“.

SOUVISEJÍCÍ Papež se setkal s delegací Palestinců a Izraelců, konflikt nazval terorismem

Italským rabínům se nelíbilo ani následné prohlášení papeže, ve kterém označil současný konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás za terorismus. Rabíni také kritizovali, že papež jasně neodsoudil říjnový útok hnutí Hamás, jehož ozbrojenci zabili na jihu Izraele přes 1200 lidí a dalších 240 unesli. Podle rabínů se tak papežovy výroky nesly v duchu „chladné odtažitosti od obou stran“, což není spravedlivé.

Papežův výrok o terorismu už ve středu kritizoval Americký židovský výbor (AJC). Podle této organizace byl terorismem pouze útok Hamásu, zatímco následující izraelská vojenská operace je sebeobranou.

„Tohle je více než válka, to není válka, to je terorismus,“ řekl ve středu o současném konfliktu mezi Izraelem a Hamásem papež, který již dříve vyzval k zastavení bojů a uzavření míru. Vatikán však popřel tvrzení jedné z účastnic středečního setkání, podle níž František označil izraelské údery na Pásmo Gazy za genocidu.

Podle vatikánského státního sekretáře a kardinála Pietra Parolina se Vatikán snaží být spravedlivý a nepřehlíží utrpení, které způsobil útok Hamásu, píše agentura ANSA. „Současně však nemůžeme nevnímat, co se děje na druhé straně,“ řekl Parolin.

Podle palestinských úřadů v Pásmu Gazy, které ovládá hnutí Hamás, od 7. října zahynulo v pásmu kvůli izraelským úderům přes 14.000 lidí, píše agentura AFP.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. listopadu 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Autor: ČTK Datum: 23. listopadu 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář