Izrael je po předčasných volbách: Bůh opustí tuto zemi a odejde. Toto už nebude Země Izraele

JERUZALÉM – V Izraeli proběhly letos již druhé předčasné volby. Oproti dubnovým vzrostla účast, jasného vítěze ale nepřinesly. Výsledek voleb je těsný, až příliš na to, aby se v hlavním stanu některé strany slavilo.

V úterý pozdě v noci s 26,46 % vítězil Likud, ovšem jen o desetiny procent: Modrobílá koalice (hebr. Kachol-lavan), měla tehdy 26,13 %. Ve čtvrtek, kdy už bylo sečteno více jak 97 % hlasů, však s 25,92 % vítězili Modrobílí a Likud byl za nimi s 25,14 %. Třetí byla Sjednocená kandidátka převážně arabských stran (10,50 %) a s velkým odstupem následují nábožensky konzervativní strany: sefardský Šas s 7,46 % a aškenázský Sjednocený judaismus Tóry s 6,08 %. Mezi ně se svými 6,88 % vklínil Liebermanův Jisrael Beitenu. Kdysi mocná Strana práce (Avoda) získala 4,8 % a tím i pouhých šest mandátů. Je zřejmé, že koaliční jednání nebudou lehká. Na tahu je nyní prezident Reuven Rivlin, který by měl předsedu nejsilnější strany pověřit sestavením vlády. Ten už v úterý prohlásil, že chce Izrael ušetřit třetích předčasných voleb.

Ačkoli některá média již ohlašují, že se blíží konec nejdéle úřadujícího premiéra Izraele, Benjamina Netanjahua, není to zdaleka tak jisté, jak by si někteří přáli. Prezident USA, Donald Trump, ve středu na dotaz novinářů, zda už po volbách mluvil s premiérem Netanjahuem, odpověděl: „Nemluvil. Ty výsledky teprve přicházejí a jsou velmi těsné. Každý věděl, že to bude hodně těsné. Řekl jsem, uvidíme, co bude.“ A dodal: „Podívejte, máme vztah s Izraelem. Uvidíme, co bude.“ – V té době bylo ovšem sečteno „jen“ 95% hlasů.

Strana ruskojazyčných Izraelců jako nový „kingmaker“?

Avigdor Lieberman ještě během sčítání konstatoval, že bez jeho strany to prostě nepůjde – a navrhl, že podpoří širokou koalici národní jednoty – tedy s oběma nejsilnějšími stranami. Podle některých médií (TOI) je právě jeho strana novým „kingmakerem“. To ovšem znamená, že získává roli, kterou v Izraeli po desítky let zaujímaly náboženské strany. S těmi je ovšem Liebermanův Jisrael bejtejnu v dlouhodobém sporu, který stál za jarním krachem koaličních jednání: Liebermanova strana trvá na prosazení návrhu na rozšíření odvodů charedi (ultraortodoxních) do armády.

Arie Deri: „Pojídači vepřového dovnitř, židovská praxe ven“

Předseda náboženské sefardské strany Šas prohlásil, že úterní volby jsou „osudové“ a bude se při nich rozhodovat o židovském charakteru Izraele. Pokud totiž nebude Netanjahu schopen sestavit vládu, vytvoří podle něj nový premiér vládu pouze se sekulárních stran.

„Judaismus je ve Státě Izrael ohrožený,“ tvrdil několik dní před volbami Deri. „Občané Izraele budou muset volit mezi židovským státem a sekulárním státem, jaké mají všechny ostatní národy, Bože nedopusť.“ Není jasné, zda se ve svém proslovu opřel do ruskojazyčných Izraelců (z nichž mnozí nedodržují náboženská pravidla), když řekl: „Bude to: ti, kdo dodržují náboženské tradice a judaismus pryč, narušovatelé šabatu a pojídači vepřového sem.“

Kamery ve volebních místnostech

Před volbami navrhoval Likud, aby ve volebních místnostech byly umístěny bezpečnostní kamery. Důvodem mělo být předejití podvodům mezi arabskými voliči. Tento tzn. „kamerový zákon“ vyvolal bouři a řada politiků i veřejných osobností (např. generální prokurátor Mandelblit) ho označila za hrozbu, či dokonce „konec“ izraelské demokracie. O tom, že návrh Likudu neprošel, rozhodly nakonec hlasy strany Jisrael Bejtejnu, někdejšího dlouhodobého koaličního partnera.

Nakonec se ale kamery přece jen objevily: televizní stanice Channel 13 upozornila, že u vchodů do vebních místností v oblastech osídlených Araby byly nainstalovány kamery „s programy na rozpoznávání tváří“. Teprve po uzavření volebních místností televizní stanice uvedla opravu, že takovýmto programem kamery nedisponovaly. Ať už bylo cílem cokoli, někteří poslanci Likudu jako Miki Zohar po volbách řekli, že to byl „špatný nápad“, který stranu poškodil.

Buď a nebo

Volby se nesly v rétorice velkých rozhodnutí (což není v Izraeli výjimkou), především o bezpečnosti a charakteru Izraele. A ve stejném duchu se začala odvíjet koaliční vyjednávání. Premiér Netanjahu začal jednat s náboženskými stranami a prohlásil, že Izraeli buď bude vládnout jeho pravicový blok, nebo „nebezpečná vláda s podporou Arabů“. Stejně mluvil v již citovaném proslovu Arie Deri: „Chtějí tuto zemi učinit sekulární. To je tupení Boha. Bůh opustí tuto zemi a odejde. Toto už nebude Země Izraele. Bude to země Izmaele [= Arabů].“

 

Autor: Ztis.cz Datum: 20. září 2019  Foto: GOP – Prezident Rivlin dne 17. listopadu při předčasných volbách.

Tags: ,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář