Izrael je podle Chameneího nádor a je třeba proti němu bojovat

Teherán – Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí minulý týden vyzval Palestince, aby pokračovali v odboji proti Izraeli. Označil ho za nádor, s nímž je třeba bojovat, dokud nebudou Palestinci osvobozeni a zmínil íránské dodávky zbraní Palestincům. Podobné výpady íránských představitelů proti Izraeli jsou běžné, země mezi sebou neudržují diplomatické styky. Veřejná zmínka o íránských dodávkách zbraní Palestincům je ale podle agentury Reuters neobvyklá. Slovní útok proti Izraeli Chameneí dnes pronesl u příležitosti posledního pátku postního měsíce ramadánu. Výpad kromě Izraele odsoudila Evropská unie, i Spojené státy.

„Boj za osvobození Palestiny je povinnost a věc islámské svaté války. Sionistický režim je rakovinný nádor regionu. Dlouhou dobu trvající sionistický virus bude odstraněn,“ řekl Chameneí.

Poslední ramadánový pátek se označuje za mezinárodní den Jeruzaléma, při němž muslimové vyjadřují solidaritu s Palestinci. Zavedl ho Chameneího předchůdce Rúholláh Chomejní. V některých zemích se v tento den konají protiizraelské protesty.

Chameneího slovní útok na Izrael odsoudily Evropská unie i Spojené státy. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na twitteru označil výrok íránského duchovního vůdce za „odporný, nenávistný a antisemitský“ a doplnil, že není odrazem tolerance většiny íránské společnosti. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella, je Chameneího výpad „neakceptovatelný a představuje zdroj hlubokého znepokojení“.

Ačkoliv palestinské militantní skupiny v Pásmu Gazy, včetně Hamásu a Islámského džihádu, pravidelně hovoří o tom, že mají finanční a vojenskou podporu Íránu, Chameneí dosud veřejně nepotvrdil, že Teherán Palestincům dodává zbraně, píše Reuters.

„Írán si uvědomil, že jediným problémem palestinských bojovníků je, že nemají přístup ke zbraním. Plánovali jsme s božím vedením a pomocí a rovnováha moci se v Palestině změnila. Dnes může Pásmo Gazy čelit agresi sionistického nepřítele a porazit jej,“ uvedl Chameneí.

Izraelský ministr obrany, který se má v polovině mandátu stát premiérem, Benny Ganc, uvedl, že Izrael čelí „velkým výzvám v různých arénách. Chameneího prohlášení, že Izrael je ‚rakovinným nádorem‘ to ilustruje lépe než cokoli jiného“. Na facebooku pak Teherán varoval: „Nenavrhuji nikomu, aby nás zkoušel (…) Budeme připraveni na všechny hrozby, a to všemi způsoby“.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že kdokoliv „vyhrožuje Izraeli zničením se vystavuje podobnému nebezpečí“.

Šéf palestinského Islámského džihádu Zijád Nachala prohlášení Chameneího uvítal se slovy „jsme připraveni na dlouhý džihád“.

Íránští činitelé v minulosti opakovaně volali po zničení Izraele. Mluvili přitom i o referendu, kterého by se nemohla účastnit většina Židů, ale naopak volit by mohli Palestinci v regionu v zahraničí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 26. května 2020  Foto: Wikimedia Commons – Alí Chameneí

Tags: ,,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář