Izrael pustil po 20 dnech znovu na Chrámovou horu židovské věřící

Jeruzalém – Izrael dnes pustil na jeruzalémskou Chrámovou horu, na níž podle tradice stával židovský chrám, židovské věřící. Umožnil to po 20 dnech, kdy bylo místo pro židy kvůli nepokojům nedostupné. Skupinu asi 120 věřících eskortovali policisté.

Na hoře stojí významné mešity, jednou z nich je Al-Aksá, která je třetí nejposvátnější místo islámu. Nedávný zásah izraelské policie proti muslimským věřícím u mešity byl jednou z příčin bojů mezi palestinským Hamásem a Izraelem. Skončily v pátek po 11 dnech s bilancí více než 250 mrtvých, zejména Palestinců.

Objekty na Chrámové hoře spravuje arabská nadace Vakf, podle níž dnes Izraelci omezili vstup na místo jen pro Palestince starší 45 let. Ti, kdo tam přicházeli, policie legitimovala a podle Vakf šest lidí zatkla. Izrael ale popřel, že přístup Palestinců jakkoli omezil. Zatčení byli podle něj zadrženi kvůli narušování veřejného pořádku.

Policejní mluvčí Micky Rosenfeld řekl, že je místo přístupné běžným návštěvníkům a že policie je na místě, aby předešla incidentům. Naposledy policisté zasahovali po poledních modlitbách v pátek, kdy prvním dnem platilo příměří sjednané mezi Hamásem a Izraelem.

Izrael zakázal židovským věřícím vstupovat na horu 4. května kvůli nepokojům v Jeruzalémě o muslimském postním měsíci ramadánu. Ty a také izraelský záměr vystěhovat část rodin ze čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalému pak vedl k bojům s Hamásem. Židé mohou na horu vystoupit, ale nesmějí se tam modlit. Palestinci se bojí, že Izrael bude chtít změnit status místa, kde hlavní slovo má Vakf, nebo je rozparcelovat. Izraelské vedení tvrdí, že nehodlá status quo měnit.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. května 2021 Foto: Wikimedia Commons – Jeruzalém

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář