Izraelské úřady odsoudily za terorismus bývalého pracovníka organizace World Vision. Případ vzbuzuje vážné otázky  

Izraelský soud ve středu odsoudil Mohammada el-Halabiho, bývalého ředitele organizace World Vision International v Gaze, za terorismus. Okresní soud v Beerševě rozhodl, že je vinen členstvím v teroristické organizaci, poskytováním informací teroristické skupině, účastí na zakázaných vojenských cvičeních a nošením zbraně.

Halabi dosud nebyl odsouzen. Očekává se, že se proti rozsudku odvolá.

Halabiho advokát v rozhovoru s novináři bezprostředně po vynesení rozsudku odmítl rozhodnutí soudu. „Jediné, co soudce řekl, pokud to chci shrnout do jedné věty, bylo: Bezpečnostní složky se nemohou mýlit, pravděpodobně mají pravdu,“ řekl podle Christianity Today Maher Hanna.

SOUVISEJÍCÍWorld Vision se obává alarmujícího stavu venezuelských dětí

Izraelští státní zástupci obvinili Halabího z napomáhání teroristům z Hamásu tím, že přesměroval miliony dolarů od organizace World Vision International na vyzbrojování bojovníků v Gaze. Halabí tato obvinění rezolutně odmítli a tvrdí, že izraelské úřady pouze hledaly způsob, jak narušit humanitární pomoc, která směřovala k palestinským dětem.

Podle Christianity Today se organizace World Vision Halabiho zastala a tvrdí, že dostupné důkazy nepodporují tvrzení vlády, že bývalý ředitel podporoval terorismus. Neměl ani přístup k částce, kterou podle úřadů poskytl Hamásu.

Ve středu křesťanská humanitární organizace zopakovala své „vážné obavy ohledně tohoto případu“ a se zklamáním vzala na vědomí rozhodnutí vydané okresním soudem.

V prohlášení se dále uvádí, že „podle našeho názoru došlo v soudním procesu k nesrovnalostem a k nedostatku podstatných, veřejně dostupných důkazů. Podporujeme Mohammadův záměr odvolat se proti rozhodnutí a vyzýváme k spravedlivému a transparentnímu odvolacímu procesu založenému na důkazech.“

Text rozsudku je tajný. Ve zkrácené verzi, která byla poskytnuta tisku, se uvádí, že soudci zjistili, že Halabi byl v roce 2004 naverbován Hamásem a vyslán, aby se infiltroval do organizace World Vision.

Pozorovatelé očekávali, zda rozsudek ukáže další důkazy ze soudního procesu, v němž bylo odhaleno jen málo podrobností o případu, přičemž státní zástupci se odvolávali na obavy o národní bezpečnost.

Soudci také napsali, že mají další informace potvrzující obvinění – ale i ty jsou tajné. Zdroje obeznámené s obžalobou magazínu Christianity Today sdělily, že nespokojený bývalý zaměstnanec World Vision a spoluvězeň vypověděl, že slyšel Halabiho přiznat se k činu, z něhož byl obviněn.

Většina důkazů proti Halabimu byla předložena na uzavřených slyšeních. Hannovi rovněž nebylo umožněno seznámit se se všemi důkazy proti jeho klientovi. V některých případech, jak řekl CT, mu byly ukázány pouze kopie dokumentů a nesměl si dělat poznámky.

Proces, který se táhne již více než půl desetiletí, byl široce odsouzen obhájci lidských práv. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva uvedl, že „není hoden demokratického státu“.

Po Halabiho obvinění v roce 2016 si World Vision najala společnosti Deloitte a DLA Piper, jednu z největších nadnárodních právních firem na světě, aby provedly forenzní vyšetřování a pátraly po chybějících finančních prostředcích, které byly podle izraelských úřadů nasměřovány na teroristickou činnost. Vyšetřovatelé prozkoumali více než 280 000 dokumentů, vyslechli více než 180 lidí a prověřili všechny aspekty operací společnosti World Vision v Gaze v letech 2011 až 2016.

Závěr firmy byl, že neexistují žádné důkazy o tom, že by se Halabi dopustil něčeho nekalého.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. června 2022 Foto: World Vision International

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář