Izraelský premiér Netanjahu přišel ke Zdi nářků s Bolsonarem

Jeruzalém – Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes přišel v doprovodu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ke Zdi nářků v Jeruzalémě. Jde o první případ, kdy Netanjahu k této nejvýznamnější památce judaismu doprovodil hlavu cizího státu, informovala agentura AFP.

Oba politici se u zdi pomodlili a vložili vzkazy do spár mezi kameny. Bolsonaro je v Izraeli od neděle na čtyřdenní oficiální návštěvě, Netanjahu navštívil Brazílii loni v prosinci jako jeden z mála západních politiků, kteří přijeli na Bolsonarovu inauguraci. Kromě něj tam byli americký ministr zahraničí Mike Pompeo a maďarský premiér Victor Orbán.

Zatím nejvyšší politik, který ke Zdi nářků přišel s Netanjahuem, byl Pompeo, který byl v Izraeli v březnu.

Zahraniční politici v doprovodu izraelských politiků ke zdi, která je ve východní části města, nechodí, aby se tím neztotožnili s izraelskou politikou v Jeruzalémě. Izrael východní část Jeruzaléma obsadil v roce 1967, později ji připojil k západní části a celé město označil za svou nedělitelnou metropoli. Svět až na výjimky tento krok neuznává.

Izraelci doufají, že se Brazílie podobně jako USA rozhodne přesunout své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Bolsonaro ale řekl, že zatím je pro otevření obchodního zastoupení v Jeruzalémě.

Jak připomíná izraelský tisk, Brazílie je dalším příkladem zemí, které přislíbily přesun velvyslanectví, ale nakonec od toho ustoupily. USA následovala jenom Guatemala. Paraguay úřad přestěhovala, ale pak jej vrátila zpět do Tel Avivu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor_ ČTK  Foto: screesnhot YouTube – Netanjahu a Bolsonaro

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář