Jablonecký kostel má opět funkční jedny z největších koncertních varhan v zemi

Jablonec nad Nisou – Litoměřický biskup Jan Baxant dnes ve zcela zaplněném kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou požehnal varhany, které patří k největším v zemi. Při mši se poprvé rozezněly po tříleté opravě, jež si vyžádala zhruba 6,6 milionu korun.

„Obrovská radost. To je ten nejsilnější pocit, který mám z dobře vykonaného díla,“ řekla dnes ČTK Irena Kreiselová, zakladatelka a předsedkyně Nadačního fondu Jablonecké varhany, který na opravu cenného nástroje sbírá peníze.

SOUVISEJÍCÍDo konce roku přicestují do ČR varhany pro sv. Vít, budou ve skladu

Varhany stejně jako kostel navrhl jablonecký rodák architekt Josef Zasche a v roce 1932 je postavila firma Rieger-Kloss. Třímanuálový pneumatický nástroj se 43 hlavními rejstříky je vybaven 2862 píšťalami od několika centimetrů až po několikametrové. „Všechny vydávají své vlastní zvuky, nikoliv však falešné, aby se propojily s ostatními a vytvořily soulad,“ řekl Baxant při žehnání nástroji.

Nástroj je umístěný na zadní straně kůru v západním průčelí kostela a téměř vyplňuje širokou klenbu o rozpětí osmi metrů. Opravu už varhany nutně potřebovaly, stroj uvnitř i konstrukční skříně byly už hodně napadené červotočem, byly tam i kusy, kde bylo možné prostrčit do dřeva prst. Cenný nástroj restaurovala rodinná firma Hermann Eule Orgelbau z německého Budyšína (Bautzen). „Firma, která je opravovala, nepředělávala nic do moderna, ale zachovala všechno tak, jak to stavěla v roce 1932 firma Rieger, a tím jsou vlastně unikátní,“ dodala Kreiselová.

Při koncertu se zrestaurované varhany poprvé rozezní příští týden v úterý. K jejich třem manuálům a jedné pedálnici usedne varhaník Přemysl Kšica s doprovodem Jiřího Pohnána na trubku.

Na obnově varhan se významnou měrou podíleli dárci. Nadační fond na jejich záchranu vznikl před pěti lety a od drobných dárců se podařilo díky adopci píšťal získat téměř dva miliony korun, další milion přidalo město Jablonec nad Nisou a milion Liberecký kraj. Na obnovu varhan je stále podle Kreiselové možné přispět, právě třeba prostřednictvím adopce píšťal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons –

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář