Jak dlouhé by mělo být kázání? V USA dělali unikátní průzkum

Tradiční protestantští křesťané v USA mají výrazně odlišné tradice, ku příkladu kázání v afroamerických protestantských sborech je v průměru téměř čtyřikrát tak dlouhé, jako v římskokatolické církvi.

To je jeden z výsledků analýzy výzkumného centra Pew Research Center, který si pro statistiku vybral 49 719 kázání z dubna a května v roce 2019, která byla dostupná online. Pew popsal svůj výzkum jako „nejúplnější pokus o katalogizaci a analýzu amerických náboženských kázání“.

Podle Pew má celkově průměrná délka kázání 37 minut. Katolická kázání byla nejkratší, a to pouze 14 minut, ve srovnání s 25 minutami hlavních protestantských sborů a 39 minutami u evangelikálních křesťanů. V afroamerických protestantských kostelech měli zdaleka nejdelší kázání, v průměru to je 54 minut.

Pew uvádí, že kázání v afroamerických sborech trvá déle než u jiných protestantských sborů, i když v průměru měla zhruba stejný počet slov. Možným vysvětlením podle Pew je to, že černošští kazatelé mají během svých kázání více hudebních přestávek, také reakcí od věřících nebo také dramatické pauzy ve svých projevech.

V epizodě na podestu Ask Pastor John v roce 2018, baptistický kazatel John Piper řekl, že k hlubokému výkladu biblických pasáží obvykle potřebuje alespoň 40 minut, někdy i více než 50.

„Když se rozhlédnu po Americe, existuje mnoho stovek, možná i tisíce rostoucích sborů, kde pastoři kážou bohaté, Krista vyvyšující, na Boha zaměřené, biblicky plné, textově zakořeněné, intelektuálně náročné, emočně dojemné a život měnící kázání, která mají 50 nebo více minut a je tam jen velmi málo lidí frustrovaných, že jsou příliš dlouhá,“ řekl Piper.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 15. ledna 2020  Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,,,

1 Komentář

  1. Souhlasím s J. Piperem. Pokud má kazatel skutečně co říct, délka kázání není problém. Probuzenecká kázání trvala hodinu a déle. A navíc dnes má kazatel k dispozici techniku na promítání textů, obrázků, map, takže i když posluchač na chvíli ztratí pozornost, snadněji ji může znovu navázat.
    Osobně vidím problém v natahování jiných částí shromáždění. Například ohlášky či společné modlitby jsou fajn, měli by však následovat právě až po kázání. Též délka chval se může zdát někomu neúměrně dlouhá. Kolikrát zápasím s nutkáním, že pokud kázání nezačne aspoň 50 minut po začátku shromáždění, zvednout se a odejít.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář