Jak každá čtvrtá země omezuje náboženské konverze

Chcete-li se podělit o svou víru – nebo ji změnit na jinou – nejprve si ověřte své občanství.

Americká komise pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF) vydala novou zprávu o zákonech proti konverzím ve světě. Sborník, který poskytuje právní texty 73 samostatných zákonů, uvádí, že každý čtvrtý stát (celkem 46) omezuje právo svých občanů přijmout nebo šířit náboženskou víru

SOUVISEJÍCÍKřesťanská teenagerka donucená ke sňatku odvážně utekla a podělila se o svůj příběh

„Právo přestoupit z jednoho náboženství na jiné nebo vůbec na žádné náboženství je ústředním bodem ochrany náboženské svobody,“ uvedla pro Christianity Today Susie Gelmanová, komisařka USCIRF. „A v zemích, kde platí zákony proti konverzi, bývají náboženské menšiny často terčem obtěžování, napadání, zatýkání a věznění.“

Trojnásobná prezidentka Židovské federace Velkého Washingtonu, uvedla příklad pastora Keshava Acharyi, kterého Nepál odsoudil k jednomu roku vězení za údajný pokus o konverzi hinduistů ke křesťanství. Není však jediným příkladem.

Minulý týden bylo v Indii zatčeno 9 křesťanů za údajnou evangelizaci chudých.

Loni v létě bylo v Íránu zatčeno 106 křesťanů za jejich náboženské přesvědčení.

Loni na jaře byl v Libyi zatčen americký křesťan za údajnou misionářskou činnost.

Zpráva USCIRF rozdělila zákony do čtyř kategorií. Za prvé, zákony proti proselytismu omezují svědectví o víře ve 29 zemích, včetně Indonésie, Izraele a Ruska. Například v Maroku je nezákonné přimět muslima, aby zpochybnil své náboženství.

Druhá kategorie – manželství mezi věřícími je omezeno ve 25 zemích včetně Jordánska, Filipín a Singapuru. Například v Kataru, pokud manželka konvertuje k islámu, ale manžel ne, může soudce jejich manželství zrušit.

Zákony o identifikačních dokladech – třetí kategorie – omezují právo jednotlivce formálně konvertovat k jinému náboženství v 7 zemích, včetně Iráku, Malajsie a Turecka. Například Myanmar vyžaduje, aby konvertité podali žádost a byli podrobeni výslechu ohledně pravosti konverze.

A konečně zákony o odpadlictví v 7 zemích, včetně Bruneje, Mauritánie a Saúdské Arábie, zakazují konverzi. Například v Jemenu je za to trest smrti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 18. prosince 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář