Jak se s pandemií vypořádaly norské misijní organizace?

Vypuknutí pandemie ovlivnilo zásadně také misijní práci. Mnozí věřící se vrátili ze svých misijních polí. I přes nepřízeň okolností však norské misijní organizace hlásí posun vpřed.  

 Norská mládež na misi  (YWAM) je největší misijní organizací v zemi s přibližně 150 zaměstnanci a působí po celém světě.  Vedení YWAM mohlo být v pokušení kvůli epidemické situaci omezit svou činnost, ale místo toho zvolilo opačnou strategii a rozhodli se inzerovat v křesťanských novinách, aby našli nové misionáře.

Související Severokorejští uprchlíci vysvětlují, jak v přísně střežené zemi probíhá evangelizace

Tato taktika podle Evangelical Focus  zafungovala a přihlásilo se pět nových kandidátů. „Naším hlavním cílem bylo prohlásit, že stále posíláme misionáře, a to i během pandemie,“ řekl ředitel organizace YWAM Yngvild Hofstad.

Norsk Luthersk Misjonssamband (NLM) patří už celé desetiletí k největším misijním organizacím ve Skandinávii. Když před rokem vypukla pandemie, organizace měla 110 misionářů v 14 zemích Afriky, Asie a Jižní Ameriky.

Krátce nato se jejich počet snížil na 40. O devět měsíců později se mnoho misionářů vrátilo zpátky a nyní je jich kolem 90. Organizace při posuzování jednotlivých případů postupovala individuálně.

„Pandemická situace není ve všech zemích stejná a misionáři patří do různých rizikových skupin. Zvažovali jsme zejména, jaká se v zemi situace pro rodiny s dětmi,“ říká mezinárodní ředitel NLM Hans Arne Sanna.

Ohledně budoucnosti je nyní optimističtější než na počátku pandemie, i když je těžké předvídat, jak se situace bude vyvíjet. „Mnoho našich misionářů se rozhodlo cestovat zpět na místa, kde normálně žijí. Jsou rádi, že se vrátili tam, kam patří, aby mohli pokračovat v práci. Je to pro ně důležité. Jedná se o hledání jakési normality v neobvyklá situaci, “ konstatuje Sanna.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Normisjon je jednou z menších norských misijních organizací. Koncem loňského roku čelili personální krizi. Nyní se jim podařilo situaci změnit.

Na podzim roku 2020, když se mnoho misionářů vrátilo do Norska, Normisjon neměla připraveného k vyslání jediného kandidáta. „Pokud by se několik misionářů rozhodlo nevrátit se na misijní pole v roce 2021, dramaticky by to ovlivnilo naši práci,“ napsala před několika měsíců organizace na svém webu.

SouvisejícíFrancis Chan: Evangelizace je jako kříšení mrtvých

Ale jen za několik měsíců, po fundraisingové kampani a snaze získat nové misionáře, se Normisjon podařilo navázat kontakt se značným počtem lidí, kteří se zajímali o mise.

Nyní ředitel Tore Giil Bjørsvik konstatuje: «Jsem si jistý, že budeme zaměstnávat misionáře jak letos, tak i příští rok». Po několika letech s klesajícím počtem misionářů Bjørsvik říká, že Normisjon potřeboval sdělit, že to s vysíláním misionářů myslí stále vážně.

„Toto je hlavní myšlenka Velkého poslání a nemůžeme dopustit, aby peníze nahradily lidi,“ dodává na závěr.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. dubna 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář