Jak ušetřit na energiích?

V dnešní době, kdy většina domácností bojuje s nedostatkem financí, je úspora na energiích jednou z věcí, které můžete pro svou peněženku udělat.

Ušetřit se dá různě. Můžete zateplit dům, koupit nový kotel, pořídit úsporné žárovky, méně vařit, méně svítit, méně se koupat a méně topit. Nechce se vám investovat desetitisíce do zateplení, nebo sedět doma v zimě, při svíčkách a bez teplé večeře? Pak by tu byla ještě jedna možnost. Co třeba za plyn a elektřinu platit méně?

Jenže – jak si správně vybrat dodavatele? Možná už jste měli telefonní hovor z callcentra, kde vám nabízeli zaručeně nejlevnější cenu za plyn nebo za elektřinu. Pokud jste jako většina lidí, operátorku jste odbyli a nad změnou ani nepouvažovali. Anebo jste už nějakou změnou prošli, a nakonec jste nebyli příliš spokojeni. Pojďme se podívat, na co si dát u nového dodavatele pozor a jak si vybrat správně a k vaší plné spokojenosti.

Základní pravidlo zní: nekývněte hned na první nabídku. Dodavatelů plynu i elektřiny je víc, a i když jsou pro vás na první pohled všichni stejní, na pohled druhý zjistíte, že jsou mezi nimi obrovské rozdíly. Porovnání cen plynu a elektřiny je ale mravenčí práce. Mnohdy totiž rozdíl v ceně nedělá to, kolik plyn nebo elektřina stojí, ale poplatky, které zaplatíte. V tom jsou dodavatelé energií podobní bankám. I tam můžete mít účet zdarma nebo jen za drobné peníze, ale nakonec se banka ke svým penězům dostane díky poplatkům.

Samotná cena plynu tedy nemusí být rozhodující. Navíc cena plynu jako takového v průběhu roku kolísá. Nejdražší je vždy v zimě, kdy se topí a vaří více, a s nadcházejícím létem zase klesá. Chcete-li tedy ušetřit na dodávce plynu, neuzavírejte smlouvu v zimě, počkejte si na jaro.

Co se elektřiny týče, i tady platí, že není cena jako cena. Marže obchodníků se pohybuje mezi 30-50 %, je tam tedy pravděpodobnost, že u jiného dodavatele bude cena příznivější než u vašeho současného. A protože právě elektřina je nejvyužívanější energií, je na ní možné ušetřit i několik tisíc ročně. Když už si vyberete dodavatele, u nějž je nejlevnější elektřina, vyplatí se pak nechat si její cenu i zafixovat, abyste měli jistotu, že vám výhodné podmínky nějakou dobu vydrží.

Mimochodem, slyšeli jste také o neveřejných nabídkách? Mnoho dodavatelů energií má tzv. „podpultové nabídky“, které veřejně neinzerují, ale které vás mohou dostat na ještě nižší cenu.

Dejte si tu práci a sledujte ceny plynu a elektřiny. Využijte možnosti srovnání dodavatelů a zajistěte si pro sebe vždy tu nejlevnější variantu. Několik tisíc korun každý rok vám může třeba vylepšit Vánoce, nebo zaplatit vašim dětem vybavení do školy.

Inzertní článek, foto ilustrační

1 Komentář

  1. Tohle jsem přesně řešil už loni v průběhu jara, kdy to všechno kolem nás vypuklo. A změna dodavatele mi teda celkem dost pomohla, ale čachroval jsem i s dalšími účty nejen s těmahle. Dodavatele jsem změnil jenom u plynu, kterýho v baráku kvůli topení a ohřevu vody propálime dost a přešel jsem ke Comfort energy, kde mě dali nižší cenu. Elektřina mě tolik netrápí, protože tý tolik nespotřebujeme.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář