Japonský premiér podruhé za deset měsíců změnil složení vlády

Tokio – Japonský premiér Fumio Kišida dnes vyměnil část ministrů své vlády, která přišla kvůli nevyjasněným kontaktům s Církví sjednocení o velkou část přízně veřejnosti. Jde o druhou zásadní personální změnu v kabinetu za deset měsíců Kišidova vedení.

Podle agentury AP si funkce udrželo pět ministrů, pět bývalých bylo povoláno zpět a jmenováno bylo devět nováčků.

O Církvi sjednocení známé také jako Moonova sekta se mluví v souvislosti s expremiérem Šinzó Abem, jehož 8. července zavraždil muž s motivem vázaným na tuto organizaci.

Kišida řekl, že podmínkou zapojení lidí do vlády bude prověření jejich kontaktů se sektou.

Podle agentury Reuters požaduje Kišida, aby všichni členové vládní Liberálnědemokratické strany s touto organizací přerušili vztahy. Šéf místní pobočky sekty Tomihiro Tanaka řekl, že pokud je to pravda, jde o nešťastné rozhodnutí.

Vláda za okolnosti Abeho vraždy platí poklesem obliby. Podle průzkumu, který zveřejnila v pondělí televize NHK, klesla podpora vládě mezi občany z 59 na 46 procentních bodů. Většina účastníků průzkumu sdělila, že politici dodatečně nevysvětlili své kontakty s Moonovou sektou.

Premiér personální změny odůvodnil tím, že jsou nezbytné, aby se Japonsko vyrovnalo s „největšími poválečnými krizemi“, jako jsou koronavirová epidemie, inflace, napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem a ruská válka proti Ukrajině.

Podle AP byli vyměněni ti ministři, kteří svazky s Moonovou sektou přiznali. Je mezi nimi i dosavadní ministr obrany Nobuo Kiši, což je Abeho mladší bratr. Řekl, že členové sekty pracovali jako dobrovolníci na jeho předvolební kampani. Kontakty přiznal rovněž šéf bezpečnostního výboru Satoši Ninoju.

Podle AP svěřil Kišida významná ministerstva jako diplomacii, obranu, hospodářskou bezpečnost a také rozhodování o pandemických opatřeních politickým veteránům. Snaží se ale také upevnit jednotu mezi politiky v době, kdy se mluví o mocenském boji s Abeho frakcí.

Moonovu sektu založil roku 1954 v Jižní Koreji reverend Sun Myung Moon, církev působí převážně v Jižní Koreji, USA a Japonsku. Hlásá sjednocení všech náboženství a chce vytvořit „dokonalou rodinu“ moonistů, obnovit čistotu světa a nastolit v něm mír a harmonii. Za tímto účelem pořádá takzvané hromadné svatby s cílem založit „dokonalou rasu“, která ovládne svět. Od 80. let čelí obvinění z nečestného lákání nových členů a vynucování si hodnotných darů. Abeho vrah vyšetřovatelům řekl, že sekta přivedla na mizinu jeho matku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. srpna 2022 Foto: Fumio Kišida

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář