Japonští křesťané žili 200 let v naprostém utajení

Před 150 lety došlo v Japonsku k jedné z nejpřekvapivějších událostí v dějinách křesťanství. Po dvou stech letech naprostého utajení se spolu setkaly dvě komunity podzemní církve. Jedna žila v Nagasaki a druhá o sto kilometrů dále v lokalitě Imamura.

Jako první byli v roce 1865 objeveni katolíci z Nagasaki. Na jejich stopu se dostal francouzský misionář. Právě on pak na základě kusých zpráv vyslal do Imamury čtyři věřící z Nagasaki. Ujala se jich neznámá žena. Když jim připravila jídlo z kuřecího masa a vajec, hosté odmítli – byla totiž postní doba. Právě podle zachování zdrženlivosti rozpoznala, že podobně jako ona jsou křesťané.

V těchto dnech katolíci, jejichž předkové vyšli z těchto dvou podzemních komunit, oslavili 150. výročí této události. Byl s nimi apoštolský nuncius v Japonsku, arcibiskup Joseph Chennoth. Připomněli si také japonské mučedníky, kteří zahynuli v nové vlně pronásledování, která přišla v 19. století, krátce po objevení těchto komunit. Život za víru tehdy položilo 670 křesťanů. Většina z nich byla mučena. Téměř 3,5 tisíce lidí muselo emigrovat. Křesťanství zůstalo v Japonsku zakázaným náboženstvím až do roku 1873.

Zdroj: Rádio Vatikana

Foto: Wikimedia, František Xaverský, kněz, jeden z prvních jezuitl a jeden z největších křesťanských misionářů, který působil mimo jiné i v Japonsku.

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář