Jedna pětina nizozemských církevních budov se již nepoužívá k bohoslužbám

Přibližně dvacet procent všech církevních budov v Nizozemsku se již nevyužívá k bohoslužbám, uvádí noviny Trouw.

Z 6 900 registrovaných budov (většina z nich protestantská nebo katolická), je asi 1400 nyní používána pro jiné účely. Přibližně 30% se používá k bydlení, 20% ke kulturním a sociálním účelům a 15% se přeměnilo na kanceláře a podniky.

Převážná většina budov, které byly zrekonstruovány, byla postavena v letech 1800 až 1970. Kostely, které byly postaveny v minulých stoletích, zůstaly téměř všechny v majetku církve.

Trouw uvádí, že římští katolíci jsou obecně méně otevřeni prodávat církevní stavby, protože budovy pro ně mají větší sakrální význam, zatímco protestanti tento význam stavbám nepřisuzují. 850 z asi 3000 protestantských církevních budov postavených od roku 1800 se již nepoužívá. V případě katolíků, to je jen 280 z 1500 kostelů.

Český rozhlas uvádí, že v Nizozemsku roste počet obyvatel, kteří tvrdí, že jsou bez vyznání – statistiky jich udávají kolem 40 %. Většinovou církví jsou dnes římští katolíci, ke kterým se hlásí asi 31 % Nizozemců. K Holandské protestantské církvi se hlásí jen asi 14 % Nizozemců. Jsou zde také kalvinisté a pak různé malé protestantské církve, jako jsou menonité a anabaptisté, kteří jsou velmi liberální.

Země tulipánů je proslulá také svým liberálním přístupem k bioetickým otázkám, jako jsou partnerství homosexuálů, potraty, legalizace měkkých drog a přístup k eutanazii.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: -mn- Evangelical Focus Datum: 9. července 2019  Foto: Pixabay – Beerta, Holandsko

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář