Jen modlitba a dialog může odvrátit občanskou válku, říká arcibiskup Minska

Bělorusko – Po prezidentských volbách v Bělorusku, mimochodem snad jediné zemi, která nezavedla celostátní koronavirovou karanténu, propukly pouliční protesty neuznávající zvolení Alexandra Lukašenka.

Demonstrace provází násilí a jedna osoba přitom přišla o život. Představitelka opozice Svjatlana Cichanouská opustila zemi a odešla do sousední Litvy, odkud vybízí k ukončení demonstrací. Mnoho demonstrantů bylo zatčeno.

Vatikánský rozhlas se telefonicky obrátil na arcibiskupa Tadeusze Kondrusiewicze z hlavního města Minsk. „Je to velmi těžká chvíle pro Bělorusko. Po znovuzvolení prezidenta se zdá, že v ulicích města vládne válečná atmosféra. Jeden člověk zemřel, mnozí jsou zranění, jak mezi civilisty, tak mezi policisty. Modlím se za náš lid,“ uvedl.  

„Dnes jsem také vystoupil s výzvou k obyvatelstvu ke klidu a ke vzájemnému respektu. Vyzval jsem také k uspořádání kulatého stolu, aby se tato situace vyřešila dialogem. Je důležité spolu mluvit, protože strach z občanské války je veliký, což není dobré pro nikoho, ani pro vládu, ani pro lid. Jsme velice znepokojení a prosíme svět o modlitbu za mír v Bělorusku,“ říká běloruský arcibiskup polské národnosti Tadeusz Kondrusiewicz.

Státní agentura Belta napsala, že v Minsku byli zatčeni koordinátoři protestů a že škody způsobené během nepokojů v hlavním městě dosáhly půl milionu běloruských rublů (4,5 milionu korun).

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 12. srpna 2020 Foto: screenshot YouTube – protesty v Bělorusku

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář