Jeruzalémský Chrám Božího hrobu bude ve středu opět otevřen

Jeruzalém – Jeruzalémský Chrám Božího hrobu, který byl dnes třetí den uzavřen kvůli sporu mezi vedením města a církví o zaplacení dlužné daně, bude ve středu opět otevřen. Oznámili to duchovní v reakci na intervenci premiéra, který uvedl, že vymáhání daně bude pozastaveno a vláda hodlá o sporu vyjednávat. Informovala o tom agentura Reuters.

O uzavření chrámu na neurčito v neděli rozhodli zástupci řecké ortodoxní, arménské a katolické církve, které se dělí o správu chrámu. K místu, kde podle křesťanské víry zemřel na kříži Ježíš Kristus, proudí denně zástupy návštěvníků.

Památka zavírá své dveře velmi zřídka, naposledy to bylo v roce 1990 na protest proti chování izraelských osadníků. Zájem věřících a turistů Izraeli přináší velké příjmy: v lednu ministerstvo cestovního ruchu oznámilo, že loni zemi navštívilo 3,6 milionu lidí a z nich čtvrtina byli křesťanští poutníci.

Reklama

 

Jádrem sporu je rozhodnutí jeruzalémské radnice, že všechny církevní objekty s výjimkou kultovních míst musejí ze svého majetku platit městu daň. Podle církevních představitelů tím ale město narušilo dosavadní dobré vztahy s církví a náhlý požadavek na zaplacení daní by ohrozil mnoho škol, klinik a dalších institucí. Právní poradci církevních úřadů uvedli, že město o svém úmyslu církev neinformovalo předem a že požadavky vyšly najevo jen prostřednictvím médií.

Spor se týká také návrhu zákona, který má vládě umožnit získat pozemky, které v Izraeli církev prodala od roku 2010 soukromým investorům. Podle navrhovatelů zákona tyto problematické prodeje vyvolávají nejistotu tisíců občanů, kteří tyto pozemky užívají.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nicméně dnes poslal zástupcům církve dopis, v němž uvedl, že plány na zdanění církevních majetků byly pozastaveny stejně tak jako návrh zákona o pozemcích prodaných církví. Vláda hodlá s představiteli církve vést o problematice dialog, uvedl. Církevní představitelé rozhodnutí premiéra uvítali a oznámili, že ve středu bude svatostánek opět otevřen.

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář