Ježíš by se dnes narodil jako dítě s Downovým syndromem, říká francouzský filosof

Francie – Kdyby měl dnes Ježíš přijít na svět, narodil by se v komunitě Archa jako dítě s Downovým syndromem – říká francouzský filosof a spisovatel Fabrice Hadjadj. Připomněl, že Ježíš byl dítětem, které uniklo vyhlazení. A vyhlazování, masová a okamžitá eliminace je osudem, jaký dnes potkává děti, u nichž lékaři objeví přítomnost této anomálie chromosomů.

Hadjadj, který vychovává osm dětí, neváhal vyslovit tuto svou hypotézu v rozhovoru pro týdeník Famille Chrétienne, který na začátku Adventu oslovil sérií spisovatelů s otázkou, kde dnes hledat ubohou stáj, v níž by Boží Syn přišel na svět. V návaznosti na své židovské kořeny francouzský filosof připomíná, že Bible užívá stejný výraz pro označení Noemovy archy a košíku, ve kterém se zachránil malý Mojžíš. Archa zachraňuje před smrtí, tak jako byl Ježíš zachráněn při vraždění neviňátek.

Fabrice Hadjadj vypráví o své nedávné návštěvě v lyonské komunitě Archa, kde se setkal s lidmi s Downovým syndromem. Rozhovor s nimi připomíná zkušenost Tří králů, kteří po setkání s Ježíšem museli změnit plány a vydat se jinou cestou. Svěřenci Archy nás vytrhávají ze schemat, ze známé cesty. Kromě toho v důsledku svého postižení si bez ohledu na věk zachovávají dětskou prostotu. Pokud vezmeme vážně Ježíšova slova, že kdo chce vejít do Nebeského královstí musí být jako dítě, tak o nich lze říci, že jsou dětmi dvojnásobně, dodává Hadjadj.

Přítomnost těchto lidí je pobuřující pro lidi naší doby, pokoušené sliby transhumanismu a všeobecné technologizace. V neustálé honbě za efektivností se však vytrácí obyčejná radost z bytí. Ježíš s Downovým syndromem by nepasoval do této logiky výkonnosti. Byl by však svědectvím krásy bytí. Setkání s takovým člověkem je osvobozující zkušeností, říká francouzský filosof Fabrice Hadjadj.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 4. prosince 2019  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

7 Komentáře

 1. Absurdní myšlenka. Kdyby tomu tak mělo být narodil by se Ježíš například jako malomocný atd… Ježíš nepřišel pro krásu bytí ale pro naše spasení abychom byli ušetření „krásy“ v pekle. Nechápu medializaci tak hloupých filosofických úvah…která motá jablka s hrušky.

  Odpověď
  • Izajáš 53,1Kdo by jen uvěřil zprávě, kterou jsme slyšeli? A při kom se zjevila Hospodinova paže? 2Vyrostl před ním jako výhonek a jako kořen z vyprahlé země. Neměl vzezření ani důstojnost, abychom na něho hleděli s úctou, ani vzhled, abychom po něm toužili. 3Opovržený a lidmi zavržený, muž bolestí, který znal nemoci; jako někdo, před nímž člověk skryje tvář — všemi opovržený, takže jsme si ho nevážili.

   Odpověď
 2. Ježíš by spíš řekl: „Nechte děti a nebraňte jim přicházet ke mně – vždyť právě takovým patří nebeské království!“
  A vlastně jen díky němu tyto děti dnes zůstávají naživu. Ve starověkém Řecku se postižených dětí zbavovali hned po narození.

  Odpověď
 3. Další filosof, který nezná či nezajímá se o Bibli a opírá se, podle všeho, na svůj omezený rozum.

  Žasli by učitelé v Jeruzalémském chrámě nad rozumností a nad odpověďmi dvanáctiletého dítěte s Downovým syndromem? Podobně dospělý člověk s DS, by nedokázal dostat do úzkých lstivé a prohnané farizeje, jako to dokázal Boží Syn, plný moudrosti a spravedlnosti. Co by nedokázali ani lidé plně zdraví, to dokázal náš Pán.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář