„Ježíš byl černý,“ řekl arcibiskup z Yorku

Londýn – Nový arcibiskup z Yorku hovořil o své touze prosazovat rasovou rovnost v Anglikánské církvi. V rozhovoru pro The Sunday Times uvedl, že vedení denominace je „stále příliš bílé“ a chtěl by vidět stejnou změnu, jaká proběhla v případě žen ve vedení církve.

Stephen Cottrell řekl, že v době, kdy je v centru pozornosti rasová nerovnost, to staví církev do „trapné pozice“ s ohledem na minulost a je podle něj důležité, aby se věřící snažili vypořádat s otázkami vyloučení menšin a předsudky.

„Ježíš byl černý a narodil se v pronásledovaném národě a v okupované zemi,“ řekl.

„Vedení Anglikánské církve je stále příliš bílé a doufám, že pod mým dohledem uvidíme další změny.“

Dále poznamenal, že v Anglikánské církvi existuje dodnes institucionální rasismus. „Ale jednou z věcí, které jsem viděl ve svém životě, bylo začlenění žen do vedení církve. Jsem velmi frustrovaný z tempa změn, ale na druhé straně ve skutečnosti došlo k také k několika změnám, které byly pozitivní.“

Vyjádřil také podporu křesťanům LGBTI komunity v Anglikánské církvi a uvedl, že pastorační vedení podporující heterosexuální manželství jako jediné místo pro sexuální aktivitu by „mohlo být formulováno pečlivěji“.

„Jsou lidé zastávající tradičními názory, kterým rozumím a respektuji je, a chci, aby byli součástí církve,“ řekl. „Ale zároveň přemýšlím o LGBTI křesťanech a jejich zkušenostech. Nechci, aby byli vyloučeni, takže musíme najít způsob, jak žít společně s různými názory.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 11. červenec 2020 Foto: Wikimedia Commons – Stephen Cottrell

7 Komentáře

  1. Má to smysl, publikovat vyslovené lži církevně hierarchických papalášů?
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Negroidn%C3%AD_rasa
    Jakože jsem pár stovek korun na provoz tohoto webu přispěl, odvážím se poprosit, dělejte skutečně web s kvalitní křesťanskou teologií, nebo ho zrušte úplně.
    Podívejte se na slovenský postoj.sk Přináší seriozní politické zpravodajství i komentáře, církevní události, knižní recenze, má i vlastní blogosféru.

    Odpověď
  2. Tak nevím, Písmo nikde neříká, že jsme spaseni podle barvy kůže, ale tím, že jsme uvěřili v Kristovu zástupnou smrt za naše hříchy. Svět – i ten křesťanský – pěkně blbne.

    Odpověď
    • Máte pravdu. Svět se „někam“ posouvá, na tom by jistě samo o sobě nebylo nic nenormálního. Myslet si, že se život zastaví a všechno zůstane „při starém“, je jistě bláhové a nikdo normálně uvažující toto nemůže považovat a brát ze reálné. Nemyslím si o sobě, že bych byl ve své podstatě pesimistou a rád si užívám života do té míry, do jaké mi to můj nebeský Otec umožňuje. A beru Ho i vážně v tom smyslu, že nás srozumitelně a v dostatečném předstihu varuje před událostmi tohoto světa, které se ještě nenaplnily, ale bezpochyby naplní. Radujme se, to jistě není nic proti Božímu charakteru a přání, ale berme Jej i vážně, včetně všech Jeho varování. To, kam se svět ubírá a směřuje je opravdu varující!

      Odpověď
  3. Neměl bych, ale ono se to prostě nedá nevyjádřit nebo přejít jen tak. K těm výše uvedeným příspěvkům (i mým) si dovolím ještě přidat toto: Oním výrokem – pokud je opravdu autentický a zmíněného arcibiskupa – vlastně o sobě prozrazuje, že se mu Ježíš nikdy nezjevil a ani s ním neměl skutečný kontakt. Síla a účinek tohoto aktu je tak působivá, že sama o sobě ani neumožňuje vyslovit takový blud.

    Odpověď
  4. V jistém smyslu měl pravdu Karel Marx, když řekl, že náboženství je opium lidstva. Biskupové a jiný vysocí církevní představitelé se svou mocí a vlivem by pak mohli být pojímáni jako takoví dávkovači opia. Mohou věřícím zvyšovat či snižovat dávky náboženství (pozor na předávkování), popřípadě zvolit jiný typ drogy – méně nebezpečný nebo bez nežádoucích příznaků….
    Pokud si ovšem věřící nechají líbit, aby jim klérus do víry mluvil…
    Ve skutečnosti v tomto pojetí vlastně nejde o nic nového. Biblické příběhy „očima jednoduchého černošského věřícího“ podal už Roark Bradford v knize Černošský Pán Bůh a páni izraeliti:
    https://www.kosmas.cz/knihy/174852/cernossky-pan-buh-a-pani-izraeliti/?gclid=CjwKCAjwjLD4BRAiEiwAg5NBFr0ZyjgpiyXBtW0_t3KCpUvGVa01F2sSx2YnA-dGOjewe0nEVocTEBoChMIQAvD_BwE

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář