Jsme Ježíšovi následovníci, nikoli agenti Vatikánu, prohlašují australští biskupové

Canberra. „Katolíci jsou následovníci Ježíše Krista, nikoli agenti zahraničních vlád“. S těmito slovy vystoupil v australském parlamentu biskup diecéze Toowoombra, Robert McGuckin.

Komentoval návrh zákona o vměšování cizích sil v Austrálii, který vláda premiéra Malcolma Turnbulla ohlásila v souvislosti s nedávnou kauzou jednoho člena poslanecké sněmovny. Ten byl v minulém měsíci mediálně obviněn z toho, že využil svého vlivu na podporu Pekingu poté, co přijal značný finanční dar od čínského magnáta. Zákon se týká donací a činností, spojených se zahraničními institucemi, a dopadá tak rovněž na katolickou církev.

Biskupové, kněží a řeholníci by se v souladu s ním měli zaregistrovat jako emisaři vnějších subjektů. „Zdá se, že každý katolík by se měl zapsat do zvláštního seznamu. Vzhledem k tomu, že katolíci tvoří dvacet procent obyvatel Austrálie, bude tato registrace opravdu rozsáhlá“, prohlásil biskup McGukin při parlamentní audienci.

Jak zdůraznila australská biskupská konference, za tímto opatřením stojí mylný předpoklad, že církev v Austrálii jedná na základě zahraničních politických a hospodářských zájmů, a nikoli v rámci pastoračního poslání. Australský episkopát proto požaduje, aby náboženské organizace byly z nového zákona vyňaty.

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas   Foto:  Catholic Diocese of Toowoomba

Kategorie: Zahraničí

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář