Jiří Kylar, oběť sexuálního zneužívání, poslal otevřený dopis kardinálu Dukovi

Praha – Jiří Kylar, který sám v mládí prožil sexuální zneužívání, napsal otevřený dopis kardinálu Dukovi. Znění textu bylo zveřejněno na stránkách portálu Christnet.

Kylar ve svém dopisu uvádí, že byl opakovaně na policii vyslýchán kvůli trestnímu oznámení pro pomluvu a poškozování dobrého jména církve a nadržování pachatelům sexuálního zneužívání.

Česká biskupská konference (ČBK) v listopadu 2019 podala trestní oznámení na jednání neznámých osob, které by se mohly dopouštět sexuálního zneužívání v katolické církvi. ČBK chce podle něj zároveň ochránit případně neprávem obviněné.

Kardinál Duka tehdy v pořadu Partie v televizi Prima vysvětlil, že pokud ti, kdo o údajném sexuálním zneužívání v církvi mluví, neřeknou jména, nebude moci církev nikdy zasáhnout.

„Tito lidé pokud vědí, musí deklarovat, že znají oběti, abychom mohli těmto případům zabránit,“ řekl Duka. „A na druhé straně si musí uvědomit, že nemohou uveřejnit jméno případného pachatele, pokud se věc nevyšetří,“ dodal Duka.

Fakt, že sám Kylar, byl coby oběť zmíněn v trestním oznámení, považuje za absurdní. „To, že jsem byl ve Vašem trestním oznámení na neznámého pachatele označen a citován, je absurdní a zraňující. Připomínám, že jak policie, tak Vy osobně jste uznali, že jsem sám byl obětí sexuálního zneužívání knězem naší katolické církve. Nemám tedy sebemenší důvod podílet se na nadržování pachatelům. A poškozování dobrého jména církve se nedopouštějí oběti, ale pachatelé a ti církevní představitelé, kteří zanedbávají prevenci a potírání tohoto zločinu, potlačují diskuzi o něm, a dokonce se pokoušejí oběti zastrašovat,“ píše Kylar v dopisu.

Dále poznamenal, že tou nejlepší reakcí na problém sexuálního zneužívání nejen pro oběti, ale i pro církve je maximální otevřenost. „To mohu potvrdit i z vlastní zkušenosti. Od doby, kdy jsem vystoupil se svým svědectvím o sexuálním zneužívání, jsem mluvil s mnoha lidmi, často nevěřícími nebo hledajícími. Řadě z nich jsem vyprávěl také o své lásce k církvi a bylo znát, že má slova oceňují a berou si je k srdci. Svěřují se mi také stále další oběti – v současné době jich už je zhruba šedesát,“ poznamenal.

Kylar uvedl, že se opakovaně snažil upozornit na vážné nedostatky ve fungování pomoci katolické církve obětem zneužívání. „Opakovaně, ale neúspěšně jsem Vás žádal o osobní rozhovor mezi čtyřma očima, abychom si mohli o těchto věcech v klidu a otevřeně pohovořit a společně hledat cesty pro pomoc obětem. Dočkal jsem se od Vás ovšem jen odmítání, výhrůžek a nakonec i trestního oznámení.“

Duka v televizi Prima řekl, že za 30 let se uskutečnilo 11 soudních řízení, deset lidí bylo odsouzeno, mnozí už nežijí. „Z toho počtu tři tisíce potenciálních duchovních ‚pachatelů‘ je jich deset, spočítejme si, jaké je to číslo,“ dodal kardinál.

V Česku téma sexuálního zneužívání v církvi vyvstalo například na začátku dubna 2019, kdy Česká dominikánská provincie uvedla, že dominikáni podezírají asi šest mužů ze svých řad, kteří se v 90. letech a v prvním desetiletí 21. století mohli tohoto činu dopustit. Činy se ve většině případů týkaly osob starších 18 let, v jednom případě byla oběť mladší 15 let.

Vatikánský úřad, který vyšetřuje obvinění duchovních ze sexuálního zneužívání, minulý rok obdržel rekordních 1000 oznámení z celého světa. Přišlo jich tolik, že je tamní pracovníci nestíhají vyřizovat, napsala koncem roku 2019 agentura AP.

„Jsme momentálě v podstatě zaplaveni cunami případů, obzvlášť ze zemí, odkud nám stížnosti nikdy (předtím) nepřišly,“ uvedl kněz John Kennedy, jenž má oddělení zabývající se oznámeními na starosti. Většina obvinění se podle něj týká případů starých roky až desetiletí, nejvíce jich přichází z Argentiny, Mexika, Spojených států, Chile, Itálie a Polska.

Vatikán přijal zodpovědnost za přezkoumání veškerých případů sexuálního zneužívání ze strany církevních představitelů před téměř dvěma desetiletími. Od té doby se počet oznámení za rok více než zečtyřnásobil.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 12. května 2020  Foto: Facebook – Kylar

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář