Jižní baptisté mají nového prezidenta, konzervativní křídlo prohrálo

Pastor Ed Litton se stal novým prezidentem Jižních baptistů (SBC). Podle Christianity Today předběhl kandidáta podporovaného konzervativní frakcí.

Littonova volba je vnímána jako signál, jak bude největší americká protestantská denominace přistupovat k tématům rasové nerovnosti nebo sexuálního zneužívání. Konzervativní baptisté podle CT bijí na poplach a obávají se posunu k liberálním trendům.

SOUVISEJÍCÍJižní baptisté se umenšují už 14. rokem po sobě. Potřebujeme prožít Boží navštívení, říká kandidát na prezidenta

„Toto hlasování … ukazuje, že si přejeme lídra, jehož charakter, pokora a hlas pro jednotu nás reprezentují jako celek před těmi, kteří volají po rozdělení,“ řekla podle CT Jacki Kingová, která má v denominaci na starosti ženský výbor.   

Na kongresu s více než 15 000 delegáty zvítězil Litton před Mikem Stoneem, pastorem podporovaným členy z Konzervativní baptistické sítě, a Albertem Mohlerem, který je dlouholetým prezidentem Southern Baptistist Theological Seminary.

Kritici nové konzervativní sítě se obávali, že pokud by vyhrál Stone, mohlo by to způsobit rozdělení denominace.  Očekává se, že Litton bude pokračovat v prioritách stanovených odcházejícím prezidentem J. D. Greearem. On sám řekl, že chce navázat na své úsilí jmenovat ženy a barevné členy do denominačních výborů.

Volby následovaly po projevu Littonova přítele Freda Lutera, prvního a jediného afroamerického prezidenta SBC. Luter nazval Littona „jednotkářem“, který „jednoznačně prokázal svou oddanost rasovému usmíření“. Luter také řekl: „Tváří v tvář několika velmi obtížným a nezbytným rozhovorům v naší denominaci o sexuálním zneužívání přináší Ed velmi soucitné a pastýřské srdce.“

Christianity Today dodává, že Litton se dlouhodobě věnuje tématu rasového usmíření. Pastory na jihu Spojených států vyzval, aby se přidali k afroamerickým pastorům a hledali možnosti, jak uzdravit staré rány.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. června 2021 Foto: Baptist Press – Ed Litton

https://www.christianitytoday.com/news/2021/june/southern-baptist-president-sbc-ed-litton-alabama-nashville.html?utm_source=CT%20Daily%20Briefing%20Newsletter&utm_medium=Newsletter&utm_term=198210&utm_content=5933&utm_campaign=email

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář