John Piper: V teologických seminářích by měli učit pouze muži

Baptistický teolog John Piper vyvolal další debatu o roli žen ve vedení církve. Prohlásil, že by podle jeho názoru ženy neměly vést kurzy v teologických seminářích.

V podcastu „Ask Pastor John“ posluchač Scott požádal Pipera o názor na ženy, které slouží jako profesorky na teologických školách. „Jsem studentem semináře na ortodoxní, ale mezidenominační škole ve Spojených státech. Sdílím vaše chápání Božího záměru pro mužské a ženské role ve vztazích doma i církvi,“ napsal Scott. „Proto jsem začal pochybovat o tom, zda by měl můj seminář umožňovat ženám, aby vyučovaly budoucí pastory. Co si o tom myslíte? Měly by ženy být zaměstnávány jako profesorky v seminářích?“ ptal se.

Podle Pipera Bible učí, že by církev měla být vedena „duchovními, pokornými a biblicky kvalifikovanými muži“ podle 1. Timoteovi 2:12. V tomto verši se píše: „Učit ženě nedovoluji. Žena nemá mít moc nad mužem, nýbrž má se nechat vést.“

„Aby bylo jasno, otázkou není, zda by ženy měly navštěvovat semináře a získávat tak to nejlepší biblické vzdělání. Otázkou je, zda by ženy měly být vzory, mentory a učiteli těch, kteří se připravují na roli biblicky určenou mužům,“ upřesnil Piper.

Reklama

John Piper také zdůraznil, že nejde o to, zda jsou ženy dostatečně kompetentní pro tuto roli. „Pokud je nebiblické, aby žena sloužila jako pastor, jak by mohlo být biblické, aby fungovala jako kapacita ve vyučování a mentoringu těch, kteří usilují o povolání, jež pro samotné mentorky není učeno?“ podotkl Piper. „Nemyslím si, že by to mohlo fungovat,“ dodal.

Piperův komentář vyvolal značnou odezvu. Na Twitteru na něj reagovala například spisovatelka a vedoucí chval Kaitlin Curtice. „Tento rozhovor mi připomněl pastora z mého dětství, člověka, kterého velmi miluji, který si mě ale nikdy nevážil jako vůdkyně,“ uvedla Curtice. Dodala, že považuje za nutné tento způsob myšlení vymýtit a pokusit se uzdravit zlomení, která byla v minulosti způsobena. Curtice následně vyzvala muže, aby zveřejnili příklady žen ve vedoucích pozicích církve, které měly pozitivní vliv na jejich životy. Dočkala se mnoha odpovědí.

Na internetu se ale ozvaly i hlasy, které se postavily za Pipera. Podpořil ho například Joe Rigney, který působí jako vyučující na Piperově škole. Profesoři by podle něj měli být svým žákům vzorem, což ženy, které správně v církvi jako starší sloužit nemají, nemohou naplnit.

Zdroj: The Christian Post   Foto:

Kategorie: Církev

1 Komentář

  1. Karel Krejčí

    Tak toto mě rozesmálo. V době, kdy mnoho křesťanů nezaujímají zásadně odmítavý postoj vůči šířící se islamizaci ve světě (včetně papeže), je patrně pro samotnou podstatu křesťanství nejdůležitější, aby jej nevyučovala žena 🙂

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář