Jubilejní 20. ročník Tříkrálové sbírky byl rekordní

Praha – Rekordních 130,3 milionu korun vynesla letošní Tříkrálová sbírka, kterou pořádá Charita ČR. Do jubilejního 20. ročníku sbírky se zapojilo přibližně 75.000 dobrovolníků, zejména dětských koledníků přestrojených za biblické tři krále. O výsledcích Charita informovala na svém webu. Loni lidé do pokladniček Tříkrálové sbírky věnovali přes 120 milionů korun.

Peníze od lidí vybírali koledníci od 1. do 14. ledna do téměř 25.000 zapečetěných pokladniček. Na dobročinné účely se jim podařilo vybrat 130,335.068 korun. Dalších 922.151 korun přišlo na účet organizátorů při televizním přenosu Tříkrálového koncertu prostřednictvím dárcovských SMS.

„Výše koledy překonala o více než 11 milionů loňský rekord, což je dobrá zpráva o štědrosti lidí, našich spoluobčanů,“ zhodnotil výsledek ředitel Charity ČR Lukáš Curylo. „Díky dobrému výnosu můžeme více a lépe pomáhat – lidem s postižením, nemocným, seniorům, rodinám a dětem ohroženým sociálním vyloučením,“ dodal.

Peníze vybrané v letošním ročníku začnou pomáhat na jaře. Jednotlivým organizacím Charity se vrátí 65 procent z vykoledovaných částek. Na velké diecézní projekty je určeno 15 procent a desetina vybrané částky půjde na rozvojové projekty v zahraničí. Zbytek peněz je určen na projekty Charity ČR a na pokrytí nákladů sbírky. Informace o konkrétním rozdělení peněz zveřejňuje Charita na webu.

V regionech finance z Tříkrálové sbírky podpoří předem schválené projekty. Patří mezi ně například péče o lidi se zdravotním postižením v chráněných dílnách Charity Opava, podpora terénní pečovatelské služby Charity Beroun, pořízení schodolezu pro klienty Charitní pečovatelské služby Svitavy nebo nákup automobilu pro terénní pečovatelskou službu Oblastní charity Třebíč.

Do zahraničí poputují peníze například na projekt udržitelné recyklace plastů v Mongolsku, zvýšení kvality a dostupnosti služeb domácí péče v Moldavsku a do Zambie na projekt zvýšení zemědělské produktivity.

První ročník Tříkrálové sbírky se konal v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. V celé zemi se koleduje od roku 2001.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK Datum: 2. února 2020  Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář