Jubilejní Tříkrálová sbírka slibuje bohatý výnos

Praha – Papírové „tříkrálové“ koruny jsou složeny v skříních, královské pláště rozvěšeny na ramínka, alby vráceny do kostela. Letos je dokoledováno. Poslední tříkrálové koledníky s pokladničkami pro charitní Tříkrálovou sbírku bylo možné ještě tu a tam spatřit v pondělí a v úterý, teď už na obecních a městských úřadech probíhá rozpečeťování pokladniček a sčítání jejich obsahu. A dosavadní dílčí výsledky dávají tušit, že částka vybraná pro lidi v nouzi nejspíš překročí loňský rekord.

„To je dobrá zpráva i o štědrosti dárců, našich spoluobčanů,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika. „Díky dobrému výnosu můžeme více a lépe pomáhat lidem, kteří se ocitli v nouzi a v komplikovaných životních situacích, a z toho poplyne užitek pro celou společnost. Děkuji všem, kdo se do sbírky zapojili – dětským koledníkům, dobrovolníkům, koordinátorům i každému, kdo Tříkrálovou sbírku podpořil. Ať už svým nasazením či finančním darem,“ říká Lukáš Curylo.

K díkům se přidává i hlavní koordinátorka Gabriela Víšová, kterou těší, že sbírku provázelo mnoho příjemných a radostných setkání a nikomu z přibližně 70 tisíc koledníků, většinou dětí a mládeže, se nepřihodilo nic vážného.

Spokojenost panuje i v regionech: „Mám velkou radost z výsledku sbírky, ale ještě víc mně těší, že se nám letos ve velkém rozsahu podařilo zapojit okolní obce, kde si vytvořily skupinky a šly koledovat. Všichni byli nadšení a už nyní se hlásí, že s nimi máme počítat do dalšího ročníku,“ říká Marcela Lysáčková, ředitelka Charity Roudnice nad Labem. Do 70 zapečetěných kasiček Podřipského vikariátu letos vybrali 291 724 Kč oproti loňským 225 738 Kč.

Na dobrovolníky nyní čekají na řadě míst akce na poděkování za jejich aktivitu. Návštěvy kluzišť, filmových a divadelních představení anebo přátelských posezení. V kině Sokol v Litomyšli promítnou 18. 1 koledníkům animovaný film Jak vycvičit draka 3, v kině Národka v Prachaticích 19. 1. pohádku Ledové království 2. V Třeboni na faře pořádají 26. 1. odpolední setkání koledníků a vedoucích se soutěžemi, hrami a mlsáním napečených dobrot. Ve Veselí nad Lužnicí chystají výlet Za mořskými tvory do Prahy (31. 1.) a v Týně nad Vltavou plánují jednodenní vstupné zdarma na letní plovárnu.

Výsledky „on-line“Rozpečeťování pokladniček a úřední sčítání jejich obsahu probíhá průběžně, podle možností jednotlivých úřadů. K dnešnímu dni byla pod úředním dohledem otevřena přibližně polovina z celkem 24 909 pokladniček a výnos činí 66 milionu korun. Průběh rozpečeťování je možné sledovat doslova „on-line“ na webových stránkách www.trikralovasbirka.cz/vysledky. Zjištěné výsledky z jednotlivých regionů totiž vyplňují do tabulek na tříkrálovém webu přímo místní koordinátoři sbírky.

„Celkové výsledky koledy budeme znát na přelomu ledna a února,“ odhaduje hlavní koordinátorka sbírky Gabriela Víšová. Výnos včetně peněz za zaslané dárcovské SMS a přímých darů na účet pak bude znám až na začátku května.S vysokou pravděpodobností letošní sbírka překročí loňské výsledky. V roce 2019 se vykoledovalo 119,2 milionu Kč, celkový výnos Tříkrálové sbírky 2019 představoval 122,3 milionu Kč.

V jarních měsících také začnou letošní tříkrálové peníze pomáhat. Z centrálního účtu bude výnos rozeslán podle předem daného klíče do regionů, kde finance podpoří místní záměry, tj. předem schválené „miniprojekty“, například mobilní hospic sv. Martina a záchranná síť pro lidi v nouzi v Blansku; pomoc handicapovaným a sociálně vyloučeným dětem, dospělým a seniorům v Liberci; nákup kompenzačních pomůcek pro domácí zdravotní a hospicovou péči v Přerově nebo nákup automobilu pro terénní pečovatelskou službu Oblastní charity Třebíč. Výnos podpoří také děti a rodiny v těžké životní situaci v Jindřichově Hradci a v Křemži, provoz Občanské poradny pro lidi v nouzi Rumburk či provoz tzv. šatníku Charity Ostrava.

Historie sbírky

 

Tisková zpráva  Datum: 17. ledna 2020  Foto: trikralovasbirka.cz

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář