K dialogu a solidárnosti vyzval papež František v kázání na mši na Slovensku

Šaštín – K dialogu a solidárnosti vyzval dnes věřící papež František v kázání na mši v Šaštíně na západě Slovenska. Bohoslužby u příležitosti svátku slovenské patronky Panny Marie Sedmibolestné, kterou vyvrcholila jeho čtyřdenní návštěva této katolické země, se zúčastnilo několik desítek tisíc lidí.

„Nejde o to, abychom byli k světu nepřátelští, ale abychom byli lidmi, kteří začínají dialog, když vidí odlišné postoje, kteří šíří příjemnou vůni solidárnosti tam, kde často převládají osobní a kolektivní formy sobectví, kteří chrání a zachovávají život tam, kde se uplatňuje logika smrti,“ uvedl papež.

SOUVISEJÍCÍPapež v Košicích hovořil o nutnosti integrace romské menšiny

František také zdůraznil, že víra pobízí lidi, aby byli solidární s těmi, kdo jsou v nouzi. „Nezapomeňme na to, že nesmíme redukovat víru na cukr, který oslazuje život,“ řekl papež na mši, na kterou přijeli i vrcholní politici Slovenska. Pannu Marii označil za vzor víry pro slovenský národ.

Kříž na pódiu pro papeže a biskupy byl vyroben z trámů ze střechy kostela v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, který v červnu poničilo tornádo.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Podle organizátorů se mše s papežem, která trvala půl druhé hodiny a po jejímž skončení se z davu ozval potlesk, zúčastnilo přes 50.000 lidí. Mezi nimi byly i skupinky českých poutníků. Šlo tak o největší akci na Slovensku od propuknutí koronavirové krize loni v březnu. Původně ale organizátoři očekávali mnohem větší zájem věřících.

Kvůli nemoci covid-19 ovšem mohli o vstupenku na mši nejprve požádat jen plně očkovaní zájemci. Minulý týden malou část sektorů organizátoři vyčlenili i pro lidi, kteří mají pouze potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus nebo o prodělání covidu-19. Slovensko kvůli nízkému zájmu veřejnosti výrazněji zaostává v očkování za průměrem EU.

V Šaštíně s bohatou poutnickou tradicí se kromě baziliky nacházejí ještě dva římskokatolické kostely. Místo ročně navštíví na 200.000 poutníků, z toho asi pětina o hlavní národní pouti. Do místní baziliky v roce 1995 zavítal tehdejší papež Jan Pavel II. a v Šaštíně také sloužil mši před 300.000 věřícími.

František při své nynější návštěvě Slovenska vybídl kněze, aby měli kratší a srozumitelnější kázání. V projevu před zástupci politického a společenského života vyzval Evropu k prosazování myšlenky solidarity a na setkání se zástupci židovské komunity odsoudil antisemitismus. Při návštěvě romského sídliště v Košicích se vyslovil proti diskriminaci Romů. Na setkání s mládeží před davem tisícovek lidí hovořil o tom, že lidé by se neměli zaměřovat na materiální statky a naletět těm, kteří nabízejí jen iluzi štěstí.

SOUVISEJÍCÍPapež při setkání se zástupci židovské komunity odsoudil antisemitismus

„Papeže nazýváme i pontifex, tedy stavitel mostů. Způsob komunikace s námi a místa, která navštívil, a to, co tam řekl, bylo pozvání k tomu, abychom pokračovali ve stavění mostů k jednotlivým osobám i skupinám naší společnosti,“ řekl novinářům o významu papežovy návštěvy slovenský biskup Jozef Haľko. Například cestu Františka na romské sídliště Luník IX označil za most směrem k lidem, kteří potřebují pomoc.

Před papežem Františkem zavítala na Slovensko hlava katolické církve naposledy v roce 2003, a to Jan Pavel II.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. září 2021 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář