K dobrým změnám v Bělorusku podle preláta pomohou modlitby a půst

Minsk – K třídennímu půstu a modlitbám za dobré změny ve společnosti a navrácení míru do Běloruska vyzval věřící nový minský metropolita Venijamin, který od konce srpna stojí v čele běloruské pravoslavné církve. Metropolitova vystoupení si povšimla běloruská i ruská média.

„Se vší odpovědností a s plným vědomím důležitosti svých slov říkám, že nikdo nám nepomůže (tolik) jako Bůh. Za ručitele mých slov beru Matku boží a naše běloruské svaté. Oni nás učí, že zlo lze překonat dobrem a obrácením se k Bohu,“ citoval metropolitu server Tut.by. Prelát vyjádřil hluboké přesvědčení, že na modlitby a půst nebesa zareagují: „Pokud se má slova ukážou být klamem, ať skončí můj život!“

Vedení ruské pravoslavné církve, které je běloruská církev součástí, minulý měsíc povýšilo biskupa Venijamina do čela běloruské církve, kterou do té doby vedl metropolita Pavel. Jeho odvolání si podle zpravodajského serveru Newsru.com osobně vyžádal u hlavy ruské pravoslavné církve, moskevského patriarchy Kirilla, a u ruského prezidenta Vladimira Putina běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podráždilo jej totiž, že mu církev neposkytuje plnou podporu tváří v tvář masovým protestům proti výsledkům prezidentských voleb z 9. srpna.

Den po volbách sice metropolita Pavel – po patriarchovi Kirillovi – pogratuloval Lukašenkovi ke zvolení, ale o čtyři dny později se omluvil, že gratuloval Lukašenkovi předčasně. Metropolitu podle jeho mluvčího ohromily, vyděsily a rozčílily zprávy a videozáběry o povolebním zatýkání. Raněné z demonstrací navštívil v jedné minské nemocnici a řekl jim, ať neklesají na mysli. Několik dní poté se na webu běloruské církve objevila výzva adresovaná vedení země, aby přestalo s násilím a potrestalo „zvěrstvo a krutost“. Metropolita Pavel také třikrát vedl procesí za klidný odchod Lukašenka z čela státu, připomněl portál Newsru.com a dodal, že postoje bývalého a nynějšího metropolity se zásadně liší: první vybízel konkrétní lidi, aby s násilím skoncovali, zatím druhý spoléhá na vyšší síly.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. září 2020 Foto: Facebook – demonstrace v Bělorusku

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář