K útoku na mešitu v afghánském Kandaháru se přihlásil Islámský stát

Kábul – K útoku na mešitu v jihoafghánském Kandaháru se přihlásila organizace Islámský stát (IS). Při pátečním výbuchu zahynuly desítky lidí a mnoho dalších se zranilo. IS prohlášení zveřejnil prostřednictvím propagandistické agentury Amaq, informovala agentura Reuters. Podle prohlášení publikovaném organizací na síti telegram její dva bojovníci zastřelili stráže mešity, vnikli dovnitř a odpálili se mezi dvěma skupinami věřících, z nichž jednu tvořilo zhruba 300 lidí.

Kandahár je druhým největším afghánským městem a duchovním rodištěm Tálibánu, takže útok Islámského státu, který je vůči tálibům krajně nepřátelský, v tomto městě by byl závažný, píše BBC. Údaje o počtu obětí se zatím liší, agentura AFP hovoří o 41 mrtvých.

SOUVISEJÍCÍ„Bez těchto dětí bych se do Itálie nikdy nevrátil,“ říká kněz, který pomohl 14 postiženým dětem z Afghánistánu

Před týdnem zabil sebevražedný atentátník v šíitské mešitě v afghánském městě Kunduz podle různých zdrojů mezi čtyřmi až pěti desítkami lidí a řadu dalších zranil. K tomuto útoku se přihlásila také teroristická skupina Islámský stát.

Většina Afghánců patří k sunnitské větvi islámu, šíitský islám vyznávají například menšinoví Hazárové. Sunnitští radikálové na šíity hledí jako na odpadlíky od víry a často na ně útočí.

Sunnitský Islámský stát je v současné době nejextrémnější a nejnásilnější ze všech džihádistických ozbrojených skupin v Afghánistánu. Sektářské krveprolití v poslední době vyvolalo obavy, že Islámský stát rozšiřuje svou pozici v Afghánistánu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. října 2021 Foto: Wikimedia Commons – Kandahár

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář